Az alábbi fizika feladatokhoz szeretnék segítséget kérni energiamegmaradás témakörben. Megoldások és magyarázat? :|


1.Egy kavicsot v0=10m/s kezdősebességgel dobtak el függőlegesen felfelé. Milyen magasan lesz a kavics az eldobás helyéhez viszonyítva abban a pillanatban, amikor mozgási energiája egyenlő a helyzeti energiával?


2.Egy test szabadon esett, és földet érésekor 30m/s volt a sebessége. Milyen magasról esett? Miért nincs szükség a test tömegére a magasság kiszámításához? A mozgási energia kiszámításához kellene-e tudni a test tömegét? Miért?


3. Egy bekapcsolt villanyvasaló 600 W teljesítményű. Mennyivel változtatja meg vasalás közben környezetének belső energiáját 30 perc alatt?


Előre is köszönöm a segítséget.:)



2014. szept. 14. 13:17
 1/3 anonim ***** válasza:

Az utolsó kérdésre a megoldás:

Teljesítmény: P = 600 W

Idő: t = 30 perc = 30·60 s = 1800 s

Leadott energia: E = P·t = 600 W · 1800 s = 1080000 Ws = 1080 kJ = 1,08 MJ

2014. szept. 14. 13:25
 2/3 anonim ***** válasza:

No, no, no, no, no, no, no... nem csináljuk meg a házit, de segítünk neked megcsinálni.


1,

E=(1/2)mv², ez lesz a kezdeti energiája a zéró potenciállal rendelkező helyen, tehát ez az energia fog átalakulni gravitáció potenciális energiává, vagy konyha nyelven helyzeti energiává. Arra a pontra kíváncsi a feladat, amikor ennek az energiának a fele alakult át helyzetivé, tehát mgh=1/2 E=(1/4)mv². Ebből ki tudod számolni a keresett magasságot.


2,

v=g*t+v_0

Tudod v értékét és mivel szabadesésről volt szó, tudod v_0 értékét is, hiszen azért szabadesés, mert ő nulla. Ebből kitudod számolni a t időt.

x=g/2*t^2 + v_0*t+x_0

Ebbe az egyenletbe behelyettesíted a t időt, az x_0 értéke vonatkoztatási rendszer függő, de vedd nullának és kész vagy. A kérdéseken gondolkozz, ha látom, hogy legalább próbálkozol, akkor segítek a válaszadásban.

2014. szept. 14. 14:15
 3/3 anonim ***** válasza:

1)

[m*(v0-g*t)^2]/2 = m*g*h

v0-g*t = 2*g*h

h-ról pedig tudjuk, hogy h=v0*t - (g/2)*t^2

Ezt behelyettesíted, kifejezed az egészet az időre(t) és megkapod az időt, amit behelyettesítesz a 'h' képletébe és megkapod a magasságot.


2) v=g*t, ebből megkapod azt az időt, amennyi ideig esett a test. Innen a h=(g/2)*t^2 képletből számolható a magasság. (Halkan megsúgom, szabadesésnél a becsapódáskor lévő sebesség v=gyök(2*g*h), de ugyanerre jutsz ha levezeted a leírt módon).

A tömegre a gravitáció miatt nincs szükség, mivel a Föld is vonzza magához a testet és a test is vonzza magához a Földet, viszont ez elhanyagolható a hatalmas tömegkülönbség miatt. A mozgási energiához kellene tudni a test tömegét, mert abban már nem játszik szerepet a gravitáció, csak a tömeg és a sebesség.

2014. szept. 14. 14:15