Hogy kell ezt a feladatot folytatni?


Adott egy 60%-os és egy 75%-os akármi. Nincs megadva, hogy melyikből mennyi van. Az a kérdés, hogy mennyi kell egyikből és másikból, hogy 72%-os legyen.


Én így kezdtem el:


0,6x + 0,75y = 0,72(x + y)


Aztán rendezés után ezt kaptam:


0,3y = 0,12x


Itt ha bármelyikkel is osztok, akkor tök jó számok jönnek ki (25 és 4), de még ugyanúgy megmarad az x és az y.


Hogyan kéne folytatnom?


2014. szept. 23. 20:35
 1/3 anonim ***** válasza:

Ehhez hasonló:


[link]

2014. szept. 23. 21:25
 2/3 Csicsky ***** válasza:

0,6x + 0,75y = 0,72(x + y)


0,6x + 0,75y = 0,72x + 0,72y /-0,72y -0,6x


0,03y = 0,12x


y/x = 0,12/0,03 = 4, vagyis y : x = 4 : 1


Ez azt jelenti, hogy az y-ból (a 75%-os valamiből) veszel 4 résznyit és az x-ből (a 60%-os valamiből) meg 1 résznyit.


Például:


4 litert veszel a 75%-os valamiből és 1 litert a 60%-os valamiből, akkor kapsz 5 liter 72%-os valamit.


Ha meg 40 litert veszel a 75%-os valamiből és 10 litert a 60%-os valamiből, akkor kapsz 50 liter 72%-os valamit.

2014. szept. 23. 21:27
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2014. szept. 23. 21:31