Jozsesss kérdése:

Adja meg az inverz függvény képletét, adja meg az értelmezési tartományát mind az eredeti, mind az inverz függvénynek Adja meg az inverz függvény képletét, adja meg az értelmezési tartományát mind az eredeti, mind az inverz függvénynek?


f(x)=lg(5-x)


Valaki tudna segíteni?


2014. szept. 28. 19:30
 1/4 anonim ***** válasza:

Az értelmezési tartomány x<5, mivel csak pozitív számok logaritmusa van értelmezve.


Az inverzet megkapod, ha x-et és f(x)-et felcseréled:


x=lg(5-f(x))


Majd f(x)-re rendezed.

2014. szept. 28. 19:53
 2/4 A kérdező kommentje:
megoldás menetet letudnád írni légyszi?
2014. szept. 28. 19:56
 3/4 anonim ***** válasza:
68%

x=lg(5-f(x)) /átírjuk a bal oldalt 10-es alapú logaritmusra: x=lg(10^x)


lg(10^x)=lg(5-f(x)) /a logaritmusfüggvény szigorú monotonitása miatt


10^x=5-f(x) /-5

10^x-5=-f(x) /:(-1)

5-10^x=f(x), ez lesz az inverz. Ennek pedig az értelmezési tartománya R.

2014. szept. 28. 20:57
 4/4 anonim ***** válasza:

Eredeti függvény:

f(x) = lg(5-x)

D = {xϵR, x<5}}


Inverz függvény:

x = lg(5-y)


Már csak ki kell fejezni az ipszilont.


A logaritmus definíciója szerint:

5-y = 10^x


(Mert log_a b az a kitevő, amire az 'a'-t emelve b-t kapunk. Pölö: log_2 8 = 3 --> 8 = 2^3.)


y = -10^x + 5


Az inverz függvény tehát:

f(x) = -10^x + 5

D=R

2014. szept. 29. 07:08