Hány köbméter standardállapotú gáz keletkezik, ha 50 kg mészkő hevítés hatására elbomlik?


2014. okt. 1. 21:25
 1/2 anonim ***** válasza:

CaCO3 -> CaO + CO2


mCaCO3 = 50 kg = 50000 g

Vm, st = 24,5 dm3/mol


n=m/M

Vm = V/n


M(CaCO3)=100 g/mol

M(CO2)= 44 g/mol


1 mol CaCO3 bomlásakor 1 mol CO2 keletkezik (egyenletből látom) (megegyezik a kettő anyagmennyisége (ez most lesz fontos:))


n(CaCO3) = 50000/100 = 500 mol

tehát n(CO2) = 500 mol


Vm = V / n --> V = Vm * n --> V = 24,5 * 500 = 12250 dm3 = 12,25 m3

2014. okt. 2. 21:25
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2014. okt. 5. 08:06