Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki leírná nekem a lényeget...

Valaki leírná nekem a lényeget? Koordináta geo.

Figyelt kérdés

Egy-két dolog nem világos a fentebb említett témakörrel kapcsolatosan. Utána néztem, de valahogy nem világos mégse.

Két dolgot nem értek. Ha van egy köröm, tudom a K pontját és fel kell írnom az érintő egyenletét vagy koordinátáit.

Három eset lehet, körön van a P pont, körön kívül vagy belül.

Leírnátok mit kell csinálni? Nagyon hálás lennék!



2014. okt. 2. 20:58
 1/6 anonim ***** válasza:

Körön belül nem lehet a P pont, onnan nem húzható érintő.


Ha a köríven van, akkor kiszámoljuk a KP-> vektort, ez a vektor egybeesik a kör sugarával (mivel a középpontot a körív egy pontjával köti össze). Mivel az érintő merőleges erre a vektorra, illetve a vektor is merőleges az érintőre, ezért az előbb kiszámolt irányvektor a keresett egyenes normálvektora lesz. Ezzel használhatjuk a normálvektroros egyenes egyenlet képletét:


Ax+By=Ax[0]+By[0], ahol A és B a normálvektor (KP->) koordinátái, x[0] és y[0] pedig annak a pontnak a koordinátái, amelyen átmegy az érintő, esetünkben ez a P pont.


Ha a körön kívül van a pont, akkor már bonyolódik a helyzet. Először az első kettőt értsd meg, gyakorold be, aztán megnézzük azt is.

2014. okt. 3. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Szóval ha köríven van akkor simán egy irányvektort veszek a K és P közt, ahogy írtad. Merőleges, ezért az irányvektor lesz a normálvektora.


Ha körön kívül van akkor ha minden igaz Thálesz körös megoldásra van szükség.

Itt ahogy nézem a PK fele lesz a Thálesz körnek a középpontja. PF távolság megadja a sugár méretét.

Két egyenletből egyet csinálok majd visszateszem a Thálesz egyenletébe.

Itt két értéket kapok x1, x2, y1 és y2-re.

Ezek az érintő pontjai (két különböző ugye).

Veszem itt a P és az előbb említett érintő pontját abból meg felírom az egyenes egyenletét.


Késő volt már, azért írtam ezt a körön belüli dolgot. :DD

2014. okt. 3. 11:47
 3/6 A kérdező kommentje:

Még valami, néztem a levezetést egy körön kívüli példánál, de nem értem itt az egyenletet, hogy bontották fel.

[link]


x^2+2x-15=0 -t írnak, de a második tört nagyon nem ezt adja...

2014. okt. 3. 11:48
 4/6 anonim ***** válasza:
Én inkább úgy oldanám meg, hogy vennék egy paraméteres egyenes egyenletet, amely áthalad a kívánt ponton, és a kör egyenletével együtt azzal a feltétellel oldanám meg, hogy csak két megoldás legyen (a két érintési pontnak megfelelően), ne pedig négy. Így a megoldás kapásból az egyenes egyenletének paramétereit adja, amire eleve kíváncsi vagy.
2014. okt. 3. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Mármint összesen legyen két megoldás. Egy adott egyenes esetében nyilván csak egy megoldása lesz az egyenletrendszernek, ti. az érintési pont.
2014. okt. 3. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nekem ez a megoldás egyszerűbbnek tűnik. Lehet többet kell bajlódni vele, de a lényeg megvan legalább.

Viszont ahogy bontom fel az egyenletet a végén sehogy se kapom meg a megoldókulcsos értéket.

2014. okt. 3. 12:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!