Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A due to az biztos jövőidő?

A due to az biztos jövőidő?

Figyelt kérdés

2014. okt. 3. 09:51
 1/7 anonim válasza:
A "due to" az valaminek a következtében történik valami
2014. okt. 3. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 barancs válasza:
Nem a 'going to'-ra gondolsz? A due to nem jövőidő...
2014. okt. 3. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Amire te gondolsz, az a sima due, ami azt jelenti 'bizonyos időre tervezett' ill. 'előreláthatóan'.

The next bus is due in 2 minutes. - A következő busz 2 perc múlva várható.

I'm pregnant, the baby is due in January. - Állapotos vagyok, a baba januárban érkezik.


Hogy nyelvtani szempontból mennyire biztos jövőidő ez, azt nem tudom. A lényeg, hogy a jelentését és használatád tudd.

2014. okt. 3. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 barancs válasza:

Sem a due, sem a due to nem jövőidő. Az igeidők (így a jövőidő) az igéknek (cselekvéseknek) határozzák meg az idejüket (múlt, jelen, jövő) és az igékhez használjuk. A due az adjective, vagyis a főnevet módosítja vagy magyarázza, vagy ad róla többet. Tehát nem igeidő. Tehát nincs értelme arról beszélni, hogy biztos jövőidő-e. Gyakorlatilag bármilyen igeidővel használható.


Ha tényleg a due-ra gondoltál (ami esdékest jelent, vagy hogy valami mikorra várható, stb - ahogy az előttem író írta), akkor az nem jövőt fejez ki, hanem olyan magyarázatot ad a főnévhez, hogy valami esedékes, várható - pont, mint egy határidő, és annyira biztos (de nem jövőidő!). Amikor határidőről beszélünk sem értünk alatta jövőidőt - pláne, ha egy múltbeli határidőről beszélünk. Ha a due-t használjuk, még akkor is a szabályos igeidőkkel fejezzük ki azt, hogy a jövőben, jelenben vagy múltban értjük a dolgot.


Ha a kérdező tényleg a due to-ra gondolt, akkor az azt jelenti, hogy 'annak következtében' - ezért feltételeztük ketten is, hogy nem a due to-ra gondolt.


Persze találgathatunk, hogy a kérdező mire gondolt (én is találgattam egy előbbi válaszban), de attól még a kérdés faramuci, és pontos választ nem adhatunk, pont a fentiek miatt. Csak találgathatunk...

2014. okt. 3. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Kis pontosítás. Létezik be due to, ami csupán annyi, hogy a due-hoz to-val kapcsolunk egy igét, így lesz be due to. Pl. The train is due to leave at 6 pm.
2014. okt. 3. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 barancs válasza:

Igen, ebben igazad van, és létezik még egyéb használat is :-). A konklúzión azonban nem változtat. Az igeidő az igeidő, az adjective adjective, és a prepositional phrase meg prepositional phrase. Az "is due to leave"-ban a due to még mindig nem ige, mint ahogy az "is about to leave"-ben sem az "about". (Jaj, isten ments, hogy vita alakuljon ki, hogy az about meg a due to hogy nem illik össze - csak egy példa volt :-))


Nagyon sok nyelvészeti dolgot össze lehetne még írni a due és annak különböző használata során. Én magam is szerintem túlzásba vittem a magyarázatot a kérdés "komoly"-ságához képest.


Szerintem elég lett volna annyi válasz, hogy "a due to az nem biztos jövőidő" :-))

2014. okt. 3. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Jó hát, ilyenekbe nem akartam belemenni, hogy mi milyen szófaj meg about to/ be to dolgokat felhozni, a tanulók nem szokták szeretni a túlbonyolított dolgokat:) A kérdezőnek szerintem bőven elég az, ha tudja, hogy a be due to egy létező forma, nem ige és nem igeidő, de jövőbeli lefixált vagy bizonyos időn belül bekövetkező eseményekre elég gyakran utal. Na meg az említett 'valami miatt'-ot is pont így fejezzük ki. Íme egy oldal a kérdezőnek, ahol egy-két mondat van példának plusz magyarázat: [link]
2014. okt. 3. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!