Matek segítség kép csatolva SOS valaki?

[link] [link] bármelyik megoldása nagy segítség lenne köszi
2014. okt. 4. 12:24
 1/2 anonim ***** válasza:

b) A hatványozás megfelelő azonosságát használva:


(3^2)^x=27*9^x, vagyis


9^x=27*9^x


Mivel 9^x értéke sohasem lesz 0, ezért oszthatunk bele:


1=27, ami nem igaz, tehát ennek nincs megoldása.


c) Átírjuk a jobb oldalt 2 hatványára:


16*gyök(2)=2^4*2^(1/2), a megfelelő azonosságot használva =2^(4+(1/2))=2^(4,5), így az egyenlet:


2^(x^2-6x-2,5)=2^(4,5)


Az exponenciális függvény szigorú monotonitása miatt


x^2-6x-2,5=4,5 /-4,5


x^2-6x-7=0


Megoldóképlettel kiszámoljuk: x1=-1 és x2=7.


d) Ismét használva a megfelől hatványozás azonosságot, a tagok szétbonthatók szorzatokra:


9^x*9^(-1)+3^x*3^2=90, vagyis


(9^x)/9+9*3^x=90


Használva egy másik azonosságot:


(3^x)^2/9+9*3^x=90


Legyen 3^x=t, így


(t^2)/9+9t=90 /*9


t^2+81t=810 /-810


t^2+81t-810=0


Megoldóképlettel számolva: t1=-90 és t2=9


Mivel t=3^x volt, ezért


3^x=-90, ennek nincs megoldása (3^x mindenhol pozitív)


3^x=9


3^x=3^2


Az exponenciális függvény szigorú monotonitása miatt


x=2.


e) Első körbe, kikötést kell tennünk, mivel csak pozitív szám logaritmusát értelmezzük:


x>0 és x+2>0, vagyis x>-2, ennek a két egyenlőtlenségnek a megoldása x>0.


Logaritmusazonosságot használva:


log(2)[x^2]=log(2)[x+2]


A logaritmusfüggvény szigorú monotonitása miatt


x^2=x+2


x^2-x-2=0


Megoldóképlettel: x1=-1 és x2=2, ebből x=-1 megoldás nem jó a kikötés miatt.

2014. okt. 4. 14:07
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen, nagyon sokat segítettél :)
2014. okt. 4. 14:36