Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan változik a körmozgást...

Susan98 kérdése:

Hogyan változik a körmozgást végző anyagi pont keringési ideje, fordulatszáma és centripetális gyorsulása, ha nő a kerületi sebessége?

Figyelt kérdés
Fizikából az egyenletes körmozgást vettük, de nem voltam órán és nem értem ezt az anyagot. Háziban a fenti kérdésre kell válaszolni. Tudna valaki segíteni? Ha lehet, a válaszhoz magyarázatot is kérnék, hátha megértem :)

2014. okt. 13. 15:29
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Gondolkodós segítség

Képzeld el egy kör alakú futópályát, amin futsz.

Ha gyorsabban (de állandó nagyságú sebességgel) futsz, akkor:

- csökken VAGY nő a keringési időd (ennyi idő alatt futsz le egy kört)?

- csökken VAGY nő a fordulatszámod (ennyi kört teszel meg egységnyi idő alatt)?

- csökken VAGY nő a centripetális gyorsulásod (ez kb. arról szól, hogy mennyire kell a kör közepe felé korrigálnod a mozgásod, hogy a pályán maradhass)?


2. A képletek alapján

Ehhez nem fűznék hozzá túl sok mindent. Egyenes illetve fordított arányosságról van szó.


Példa:

Ha A=B/C a képlet, akkor A egyenesen arányos B-vel és fordítottan arányos C-vel. Azaz ha B nő, akkor A is nő, illetve ha C nő, akkor A csökken.


Egyenlet átrendezéssel lehet a megfelelő alakra hozni.


A válaszok:

- a keringési idő csökken

- a fordulatszám nő

- a centripetális gyorsulás nő


És egy kis olvasnivaló, ha a tankönyv nem elég:

[link]

2014. okt. 13. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, mostmár tisztább a dolog :)
2014. okt. 14. 06:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!