Egyáűltalán nem értem ezeket a trigonometrikus egyenleteket.Honnan lehet tudni,hogy mikor hány megoldás van?

Itt az egyik legnehezebb példa a füzetemből,valaki szépen le tudná nekem vezetni végig? :/

sin(3x-2pí/3)=gyök3/2


és egy másik:

2sin I sin2x I = 1/2

I=abszolútértékjel



2014. okt. 14. 07:38
 1/3 anonim ***** válasza:

1. A matematikában az a szép, hogy ha van egy bonyolult kifejezés, akkor ezt le lehet egyszerűsíteni. Legyen t=3x-2*pí/3:


sin(t)=gyök(3)/2


Ezt az egyenletet már meg tudjuk oldani. Ha nem tudod a negyedlépéseket, akkor figyelmedbe ajánlom ezt a megoldást: ismerjük azt az összefüggést, hogy sin(Ł)=sin(90°-Ł), és mivel 90°=pí/2, ezért sin(x)=cos(x-pí/2). Írjuk át ennek tudatában a bal oldalt:


cos(t-pí/2)=gyök(3)/2.


Ez azért praktikus átírás, mivel a koszinuszfüggvény páros, és (akárcsak a négyzetgyökvonásnál) egyszerűen bejön a +-.


Tudjuk, hogy cos(30°)=gyök(3)/2, ez radiánban cos(pí/6)=gyök(3)/2, ezért a cos belseje ezzel lesz egyenlő:


t-pí/2=pí/6+k*2*pí, ez azért kell, mivel a koszinuszfüggvény 2*pí-nként ugyanazt az értéket veszi fel. Tehát megoldjuk az egyenletet:


t=pí/2+pí/6+k*2*pí=4*pí/6+k*2*pí=2*pí/3+k*2p


Mivel eredetileg t=3x-2*pí/3 volt, ezért ezt vissza kell írnunk:


3x-2*pí/3=2*pí/3+k*2p /+2*pí/3


3x=4*pí/3+k*2pí /:3


x=4*pí/9+k*2pí/3, ahol k tetszőleges egész (amikor osztunk, ne felejtsük el osztani a k-s tagot sem).


Fentebb írtam, hogy ennek a megoldása olyan, mint mikor gyököt vonunk, és jön a +-. A következő egyenlethez pontosan így jutunk; az előbb a jobb oldalra pí/6 került, most -pí/6 fog kerülni:


cos(t-pí/2)=-pí/6+k*2*pí


Remélem ezt meg fogod tudni oldani a fentiek alapján.


2. Itt nem egészen értém a szinuszon belül van még egy szinusz? Tehát 2*sin(|sin(2x)|)? Vagy lemaradt az x? Ezt kérlek pontosítsd.

2014. okt. 14. 13:11
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm,már értem :)
2014. okt. 15. 16:22
 3/3 anonim ***** válasza:
Történt egy elírás; az utolsó egyenletnél nem kell a cos(), csak ami a belsejében van.
2014. okt. 15. 16:55