Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » 'S pályám bére égető mint...

'S pályám bére égető mint Nessus vére' idézet Arany János Epilógus c. verséből melyik életrajzi adatára/történésére vonatkozik?

Figyelt kérdés
Nagyon fontos lenne!!!!
2014. okt. 14. 19:43
 1/3 chtt ***** válasza:

Valszeg elkéstem már, de ha eszedbe jutott a gugliba is bemásolni a fenti idézetet, akkor nagy eséllyel rátaláltál...


"A következő szerkezeti egységben (6-10. vsz.) az út fogalmához az életpálya, a költői pálya fogalma kapcsolódik. Ebben a részben megszűnnek a metaforikus áttételek. A költő jelen időben, közvetlen beszédmódban értékeli életútját. Vallomásából kiderül, hogy az előző szakaszban kijelentett elégedettséggel szemben igazi vágyait az élet nem teljesítette.

A társadalmi elismertség és a hírnév személyiségétől idegen dolgok. Az élet nem kért ajándékai szenvedések forrásaivá váltak a mitológiai Héraklész kínjaihoz hasonlóan. Erre utal a "S pályám bére égető, mint Nessus vére" hasonlat. (A görög hős felesége Nesszosz kentaurtól félrevezetve annak vérébe mártott inget küldött férjének. Ezzel akaratlanul a halálát okozta, az ing ugyanis leégette Héraklész bőrét.)

A költő a középső részben mérleget von pályájáról, és fokozatosan visszavonja elégedettségre vonatkozó állításait. Csalódottságát, elégedetlenségét fejezi ki azzal, hogy életművét befejezetlennek minősíti."


vagy


A II. rész a múlthoz kötődő jelen. A hangnem megváltozik, a derűs felszínt izgatott, elégedetlen megnyilatkozások törik szét. Arany önmagáról és alkotói munkásságáról készít számvetést. Méltatlannak tartja magát a külső elismerésre, túlzottnak tartja, s ez lelkiismeret furdalást vált ki belőle. „ S pályám bére égető, mint Nessus vére”.

Megkérdőjelezi saját tehetségét, úgy érzi, nem teljesítette be sorsát. Művei befejezetlenül maradtak. Keserűen jegyzi meg, hogy az élettől nem azt kapta, amire várt.


...és biztos akad több is.

2014. okt. 15. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

nem késtél el, holnapra kell.

Nagyon szépen köszönöm!

Bár nem vagyok biztos benne, hogy ez a kérdésre a válasz, de majd holnap kiderül.

Amúgy igen, bemásoltam a gugliba, mielőtt kiírtam volna ide.:)

2014. okt. 15. 19:53
 3/3 chtt ***** válasza:

Biztos én sem vagyok benne, de ha már több helyen is hasonlót írtak, az legalábbis gyanús. Holnap gondolok Rád magyaron!

:)

2014. okt. 15. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!