Miként végezzük el ezt a teljes függvényvizsgálatot?

g(x)=-x^2-2x-10
2014. okt. 15. 18:41
 1/3 anonim ***** válasza:

Egy hasonló feladat megoldását elmondom itt:

https://www.youtube.com/watch?v=1NB8UIREgNw

Ha tetszik, a linket ott megtalálod a munkalaphoz amit a videóban használok.

2014. okt. 15. 18:46
 2/3 anonim ***** válasza:

Írjuk át teljes négyzetes alakba:


-x^2-2x-10=-(x^2+2x+10)=-((x+1)^2+9)=-(x+1)^2-9


Ebből az alakból minden kiolvasható: első körben tudjuk ábrázolni a függvényt; az x^2 függvényt eltoljuk 1-gyel balra, 9-cel lefelé, és "fejre állítjuk". Az így kapott függvény mindent elárul:


Értelmezési tartomány: bármit írhatunk x helyére, ezért x€R.


Értékkészlet: a függvény képéből látható, hogy y<=-9


Zérushely: a függvény képéből látható, hogy az x-tengelyt nem metszi sehol a függvény, így nincs zérushelye.


Szélsőérték: megintcsak a függvény képéből; x=-1 helyen y=-9 értéknél a függvény maximuma.


Paritás: se nem páros, se nem páratlan, viszont a függvény szimmetriatengelye az x=-1 egyenes.


Periodicitás: nem periodikus.


Ennyi az elemzése :)

2014. okt. 15. 18:56
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen ;)
2014. okt. 15. 19:15