Helyes ez az egyenlet megoldás vagy sem? Mi benne a hiba?


__17+2x__ - __6__ = __3x+7__ - __2__

x+3 x²-9 3+x 3-x


__17+2x__ - ______6______ = __3x+7__ - __2__

x+3 (x-3)(x+3) 3+x 3-x


__17+2x__ - ______6______ = __3x+7__ + __2__

x+3 (x-3) (x+3) 3+x x-3


(17+2x)(x-3) - 6 = (3x+7)(x-3) + 2(x+3)

17x - 51 + 2x² - 6x - 6 = 3x² - 9x + 7x - 21 + 2x + 6

2x² + 11x - 57 = 3x² - 15

0 = x² - 11x + 42


Ez alapján kéne írni a másodfokú egyenlet megoldó képletét ( -b +/- ²√ ___b²-4ac__ )

2a

,de nem jön ki a megoldás, szóval valami itt nem stimmel.

Elviekben ez nem a jó megoldás (mert meg van adva a végeredmény), de nem jön ki jól és nem értem, hogy mi benne a hiba.


2014. okt. 15. 22:08
 1/4 anonim ***** válasza:
Úgy látszik, hogy a zárójeleket viccből találták ki...
2014. okt. 15. 22:17
 2/4 A kérdező kommentje:

:)

Bocsánat!:) Így már remélem érthetőbb, hogy mit akartam!

(17+2x/x+3)-(6/x^2-9) = (3x+7/3+x)-(2/3-x)

(17+2x/x+3)-(6/(x-3)(x+3)) = (3x+7/3+x)-(2/3-x)

(17+2x/x+3)-(6/(x-3)(x+3)) = (3x+7/3+x)-(2/x-3)

(17+2x)(x-3)-6 = (3x+7)(x-3)+2(x+3)

17x-51+2x^2-6x-6 = 3x^2-9x+7x-21+2x+6

2x^2+11x-57 = 3x^2-15

0 = x^2-11x+42

2014. okt. 15. 22:53
 3/4 anonim ***** válasza:

Még mindig nem az igazi, de az előzőnél sokkal jobb :) A zárójeleket úgy kell használni, hogy tudjuk, hogy mi a számláló és mi a nevező:


(17+2x)/(x+3)-6/(x^2-9) = (3x+7)/(3+x)-2/(3-x)


A törteket nem kell külön zárójelezni, mivel a műveleti sorrend adja magát, így látjuk, hogy mi mihez tartozik.


A WolframAlpha szerint:


[link]


láthatod, hogy jól számoltál. A megoldásban szereplő i*gyök(47) abból adódik, hogy a megoldóképletből gyök(-47) jön ki, ez egyenlő i*gyök(47)-tel (definíció szerint, lásd.: komplex számok).


Tehát a megoldásoddal nincs gond (mellesleg, én sem találtam benne hibát, hacsak azt nem, hogy a második írásodban a 3. sorban, amikor az utolsó tag nevezőjében a tagokat felcseréled, nem váltottál előjelet, viszont az elsőben átváltottad, és a másodikban is a pozitívval számoltál, így gondolom csak elütés lehetett).

2014. okt. 15. 23:16
 4/4 A kérdező kommentje:

Rendben, most már értem, hogyan kell.:)

Köszönöm a választ!

Igen, pozitívval számoltam, biztosan elgépeltem. A megadott eredményben 42 helyett 30 szerepel, de többször is átszámoltam és most más is megerősítette, hogy nem én számoltam el. Csak úgy jön ki 30-ra, ha nem váltunk előjelet, de azt meg kell változtatni. Akkor az eredeti megoldás a hibás. Köszönöm!

2014. okt. 15. 23:47