A halmaz elemei? A={x∈Z|5/x-2∈Z}

2014. okt. 16. 13:42
 1/2 anonim ***** válasza:

Az A halmaz elemei azon x egész számok, amelyekre 5/(x-2) is egész (gondolom ez akar lenni).


Legyen a kifejezés egyenlő k egésszel:


5/(x-2)=k /*(x-2)


5=k*(x-2)


A jobb oldalon egy szorzat van, ami egész tényezőkből áll, ennek az értéke 5. Ez csak akkor lehet, hogyha k|5, ezek pedig ezekre a k-kra igaz: k={-5;-1;1;5}. Ezeket behelyettesítjük a fenti szorzatba:


5=-5*(x-2), erre x=1


5=-1*(x-2), erre x=-3


5=1*(x-2), erre x=7


5=5*(x-2), erre x=3


Tehát az A halmaz elemei: A={-3;1;3;7}

2014. okt. 16. 13:55
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget :)
2014. okt. 16. 13:56