Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A 137-es tömegszámú cézium...

A 137-es tömegszámú cézium magja által emittált gammafoton fotoeffektus során nyelődik el. Az elnyelő közeg levegő, a kilépési munkát vegyük 34 eV-nak. Kérdések lent, segít valaki?

Figyelt kérdés

a) Mekkora lesz a fotoelektron mozgási energiája eV-ban és attojoule-ban? b) Maximum hány ionpár létrehozására képes a kilépő fotoelektron a szekunder ionizáció során?



Annyit találtam hozzá, hogy Em=h*f-Wkilépési, h állandó, a kilépési munkát tudjuk, de a frekvenciát miből számolom?

A b részről meg elképzelésem nincs.



2014. nov. 1. 13:07
 1/4 anonim ***** válasza:

A másik kérdésedre válaszoló vagyok. A fotoelektron mozgási energiája egyenlő a gamma-foton energiája (ez benne van valamilyen táblázatban) és a kilépési munka (34 eV) különbségével. Ez eV-ban fog kijönni, azt elosztod az elektron töltésével (táblázat) aztán megszorzod 10^-18-nal, akkor kijön attojoule-ban is.


A b) kérdésre a választ úgy kaphatod meg, hogy a fotoelektron energiáját elosztod a szekunder elektronok kilépési munkájával (34 eV) és az eredményt lefelé kerekíted egészre. (bár ebben nem vagyok biztos)


Remélem érthető és nem írtam nagy hülyeséget. Szólj, ha valami nem tiszta.

2014. nov. 1. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Én sehol nem találok, olyat, hogy konkrétan kijelentené, hogy a gamma foton energiája "ennyi":/
2014. nov. 1. 20:48
 3/4 anonim ***** válasza:

A fotonenergia a kibocsátó izotóptól függ. A Cs-137-re jellemző gammafoton-energiának benne kell lennie valamilyen táblázatban, a SOTE gyakorlati jegyzetében pl. ez az "A fontosabb radioaktív izotópok jellemző adatai" címet viseli.


Amúgy ezek a táblázatok benne vannak ennek a pdf-nek a végében:

[link]

2014. nov. 1. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Jaj, köszönöm szépen:)
2014. nov. 2. 08:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!