1-1 gramm anyagot égetünk.Melyik anyag elégetéséhez kell a legkevesebb oxigén?? -hidrogén

-szén

-kalcium

-vas



a másik: 50 gramm 20 tömegszázalékos sósavat hány gramm nátrium-hidroxid közömbösít??

illetve: cinkkel reagáltatva hány gramm hidrogén fejlődik belőle??



2014. nov. 1. 19:00
 1/1 anonim ***** válasza:

Reakcióegyenlet:

2 H2 + O2 --> 2H2O


m = 1g

M(hidrogén) = 2×1 = 2 g/mol

n = m/M = 1g / 2 g/mol = 0,5 mol


M(oxigén) = 16×2 = 32 g/mol


2mol=4g hidogén elégetéséhez kell 1 mol (= 32 g oxigén)

0,5 mol ------------------------ X mol oxigén

______________________________________________


X=0,5*1/2 = 1/4 mol Oxigén


Reakcióegyenlet:

C + O2 --> CO2


m = 1g

M(szén) = 12 g/mol

n = m/M = 1g / 12 g/mol = 1/12 mol



1 mol szén elégetéséhez kell 1 mol (= 32 g oxigén)

1/12 mol ------------------------ X mol oxigén

______________________________________________


X= 1/12 mol Oxigén



Reakcióegyenlet:

2 Ca + O2 --> 2 CaO


4Fe + 3O2 --> 2 Fe2O3


A számolás a fentiek szerint !



B. feladat:


Reakcióegyenlet


NaOH + HCl --> NaCl + H2O


50 g 20%-os oldatban van 50*0,2= 10 g HCl

m (HCl)= 10 g HCl

M (HCl) = 35,5 + 1= 36,5 g/mol

n (HCl) = m/M = 10g / 36,5g/mol = 0,274 mol


1 mol reagál 1 mollal tehát n (NaOH) = 0,274 mol

M (NaOH ) = 23 + 16 + 1 = 40 g/mol

m= M×n = 40 g/mol × 0,274 mol= 10,96 g

2014. nov. 1. 19:47