Egy nitrogénmű napi 2600 tonna pétisó előállítására képes. A pétisó 77 tömeg% ammónium- nitrátból és 23 tömeg% dolomiból áll?

Minimum hány köbméter standard állapotú (25, 0°C,100, 000 kPa) levegő, illetve hidrogén kell ekkora mennyiség előállításához?Érdemes végiggondolni a gyártás főbb lépései során lejátszódó kémiai reakciókat! Természetesen az esetleges mellékreakciókat és technológiai veszteségeket a számításnál nem kell figyelembe venni ! A levegő 20,9 V/V%-a O2 és 78,1 V/V%-a N2.
2014. nov. 2. 10:31
 1/4 anonim ***** válasza:

Most csak a reakciókat írom le, ha nagyon nem megy este még végigzongorázom:

N2 + 3H2= 2NH3

4NH3 + 5O2=4NO + 6H2O

2NO + O2= 2NO2

4NO2 + 2H2O + O2= 4HNO3

---------

bruttó: NH3 + 2O2=HNO3 + H2O

HNO3 + NH3 = NH4NO3

2014. nov. 2. 11:01
 2/4 A kérdező kommentje:
kérlek zongorázd le.. :)
2014. nov. 2. 18:44
 3/4 anonim ***** válasza:

Bocsi csak most olvastam:

m=2600t=2600000kg

m(NH4NO3)=0,77*2600000=2002000kg

n(NH4NO3)=2002000kg/80kmol/kg=25025kmol=n(NH3)=n(HNO3)

Mivel a bruttó egyenlet szerint 25025kmol n(HNO3)-hoz ugyanennyi ammónia kell ezért kétszer ekkora mennyi ammóniát kell venni.

Vagyis n'(NH3)=50050kmol.

Az ammónia gyártásnál feleennyi nitrogén és 2/3-a ennyi hidrogén kell (lsd. reakc.egyenlet).

n(N2)=25025kmol

n(H2)=33366,667kmol (ennyi tizedesjegy kell ekkora számnál.

Innét kezdve már csak térfogat a Vm=V/n képlet alapján, ahol Vm=24,5dm^3/mol.Vigyázz!! A kmol-->1000mol.

2014. nov. 3. 17:27
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm!!
2014. nov. 3. 18:29