Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A nátrium-acetát és az ammóniu...

A nátrium-acetát és az ammónium-hidroxid keletkezése és vízzel való reakciója?

Figyelt kérdés

Segítsetek légyszíves! Holnap témazárót írok, és nem értem az egész sav-bázis reakció témakört igazán. Az elméletet megtanultam, de az egyenletek nagyon nem mennek. Keverem a dolgokat. Ha esetleg valaki ráér kicsit elmagyarázni nekem, akkor írjon privátban! Nagyon megköszönném!:)

17/L



2014. szept. 21. 19:38
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Elmagyarázom...

SAV + BÁZIS = SÓ + VÍZ

SAVMARADÉK-H + BÁZISMARADÉK-OH = SAVMARADÉKBÁZISMARADÉK + H2O


Nátrium-acetát egy só ugyebár... Miből keletkezett? NaOH bázisból és CH3COOH (ecetsavból).

CH3COOH + NaOH = CH3COONa (Nátrium-acetát) + H2O


Ammónium-hidroxid az ammóniának a vizes oldata:

NH3 (ammónia) + H2O = NH4OH

ugye az ammónia (és ezáltal az ammóni-hidroxid is) bázis, mivel vízből "OH" csoportot vesz fel.


Így érthető? Vagy már korábban elvesztetted a fonalat? Vagy van még valami, ami nem világos? :D

2014. szept. 21. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen.:)

Egyébként ezt így értem. Csak azt nem, hogy hogy kerül ez a két dolog egymás mellé egy feladatban.

Meg azt, hogy a többiek valami ilyesmit írogattak, hogy: 2NH4OH+H2SO4=(NH4)2+SO4+2H2O

De az is megeshet, hogy az évfolyamtársam rosszul emlékezett a kérdésre..:)

2014. szept. 21. 22:31
 3/13 A kérdező kommentje:

Például ami nem teljesen megy jól: "Írd fel a hangyasav savállandóját, és következtess a kémhatásra!"

Ide azt kell írni hogy: Ks=[H+]*[COOH-]/[HCOOH], és hogy ebből következik hogy savas? Úgy érzem, hogy ez nem elég... Ugyebár a hangyasav közepesen erős sav, tehát a disszociációja részleges. De ezt ebből az állandóból hogyan fogom látni? Esetleg rosszul értelmeztem valamit?

2014. szept. 21. 22:34
 4/13 anonim ***** válasza:

2 (NH4)OH + H2SO4 = (NH4)2SO4 + 2H2O

így helyes a képlet...

NH4+ a bázismaradék, SO4-- a savmaradék az OH és H pedig vizet alkot. Ugye egy H2SO4 2 db H-t ad le, azért kell kettő NH4OH-t venni


Ha teljesen, vagy majdnem teljesen disszociál akkor sok H és SAVMARADÉK van, tehát ha nagy a számláló értéke, akkor nagy az állandó értéke... Ha nem disszociál teljesen, akkor sok a NEM REAGÁLT SAV, tehát ha a nevező nagy, akkor kicsi az érték...

2014. szept. 21. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Bocsi, siettem és véletlenül rosszul írtam a képletet.

Tudom, hogy mi zajlik le a reakcióban, csak azt nem, hogy konkrétan ez milyen reakció...

A disszociációsban meg ennyi a feladat, amennyit leírtam. Semmilyen érték sincsen megadva. Sem az állandóé, sem a disszociálatlan savé... Semmi. Ezért nem értem, hogy ebből hogy lehet levonni azt a következtetést, hogy közepesen erős sav.

2014. szept. 21. 22:44
 6/13 A kérdező kommentje:
Még valami: Ha egy sóra vonatkozóan az a feladat, hogy írjam le a hidrolízisét, akkor a só képződésének az egyenletét kérik, ugye?:) (Mint pl. fent a nátrium-acetát)
2014. szept. 21. 22:45
 7/13 anonim ***** válasza:

Nagyon unatkozom ma este :D

nem... hidrolízis = reakció vízzel, tehát legtöbb só esetében a disszociáció, majd hogy hogyan reagál a vízzel (sav / bázis), több lépésből áll tehát.

2014. szept. 21. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Akkor például a nátrium-klorid hidrolízise: NaCl+H2O=HCl+NaOH?
2014. szept. 21. 22:52
 9/13 A kérdező kommentje:
Én inkább szenvedek most, mint unatkozok...:D Minél többet próbálok tanulni, annál kevésbé értem, és egyre jobban kavarom a dolgokat.
2014. szept. 21. 22:53
 10/13 anonim ***** válasza:

Nem.

NaCl = Na+ + Cl-

Erős savból és erős bázisból képződik, ezért maradnak a H illetve OH nélküli állapotban. Ha gyenge sav vagy gyenge bázisból képződött része van, akkor annak EGY RÉSZE alakul vissza az "eredeti" alakba.

2014. szept. 21. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!