Ezt a számtani sorozatot hjogyan kell megoldani?


Egy számtani sorozat 20. tagja 41, differenciálja 5, mennyi a sorozat 30. eleme?



én így álltam neki, mivel először az a1 et is kéne udni

a20=a1+19 szer 5

41=a1+95 idáig sikerült eljutnom



2014. nov. 2. 12:26
 1/4 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

Lehet, hogy órán nem így tanultátok, de számtani sorozatnál nem minden esetben kell kiszámolni az a1-et.


Gondolj arra, hogy a 20. tagtól a 30. tagig 10 differenciát kell ugranod és kész is a feladat.


a20 + 10*d = a30


Behelyettesítve: 41+ 10*5 = 41 + 50 = 91


Tehát a sorozat 30. tagja 91.

2014. nov. 2. 13:48
 2/4 A kérdező kommentje:
köszi a segítséget , ami én írtam az islehetséges kiszámítás?
2014. nov. 2. 14:02
 3/4 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

igen, úgy is meg lehet oldani.


a20 = a1 + 19d

41 = a1 + 19*5

41 = a1 + 95

-54 = a1


2. lépés:


a30 = a1 + 29*d (mindig eggyel kevesebb differencia)

a30 = -54 + 29*5

a30 = -54 + 145

a30 = 91


És a végeredmény ugyanaz, csak így hosszabb volt és két lépésben kellett megoldani.

2014. nov. 2. 14:11
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséged!
2014. nov. 2. 15:35