Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kombinatorika, ismeretlen fős...

Kombinatorika, ismeretlen fős társaságnál, ha megvan a kiválasztási lehetőségek száma?

Figyelt kérdés

Matematika példatárba 166. feladat szerint, egy őrségben egyszerre 4 katona áll, a kérdés pedig, hogy hány tagú az őrszolgálati egység, ha 1365-féleképpen leheta 4 őrt kiválasztani?

próbáltam az n alatt 4-et, de nem tudom egyszerűen visszavezetni másodfokú egyenlettel a megoldásra. Valaki ha leírná a rávezetést, hálás lennék.



2014. nov. 18. 20:53
 1/3 anonim ***** válasza:

Az, hogy n alatt a 4 (a továbbiakban nCk) körülbelül n^4/24, és hogy csak egész megoldások jönnek szóba, teret ad a próbálgatásos megoldásnak, hiszen gyök[4](1365*24) (értsd negyedik gyök…) az körülbelül 13,5.


Szóval én kipróbálnám, hogy a 14, 15, 16 jó megoldás-e. (Ha van köztük jó, akkor az egyértelműség az nC4 monotonitásából kijön, ha nincs köztük jó, akkor az nC4 monotonitása bizonyítja, hogy nincs megoldás.)

2014. nov. 18. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Amúgy másik megoldás:

Észre kell venni, hogy az nC4 = 1365 egyenlet x*(n^2 - 3*n)-ben másodfokú.

Ha kibontod a zárójelet, akkor ez nem olyan nehéz.


Meg természetesen a jó öreg racionális gyökök keresésének módszerével is lehet próbálkozni.

Nevezetesen, n osztója kell legyen 1365*24-nek. (Ok, ebben benne van az is, hogy n most egész, lehet általánosabban is indulni.)

2014. nov. 18. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

*Észre kell venni, hogy az nC4 = 1365 egyenlet x = (n^2 - 3*n)-ben másodfokú.

Ha kibontod a zárójeleket (az nC4-ben), akkor ez nem olyan nehéz.

2014. nov. 18. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!