Algebra háziban segítene valaki?


Számok összehasonlítása és levezetést kérnék, az a legfontosabb, megértsem hogy miért.

a. 2√11 és 1/√11-√10

b. √13-√11 és 1/√13+√12

c. 5/√12-√7 és 4√3

d. √3 és ∛5


2014. nov. 30. 16:36
 1/1 anonim ***** válasza:

Az első háromnál gyökteleníteni kell és akkor egyből látszik.


1. 2√11 --> Így hagyjuk

1/√11-√10 --> gyöktelenítjük a nevezőt.


Az ismert (a-b)*(a+b) = a^2-b^2 azonosság alapján, ha bővítjük a törtet √11+√10 -el, akkor a nevezőből eltűnik a gyök.


1/√11-√10 * (√11+√10)/(√11+√10) = √11+√10 / (11-10) = √11+√10


Egyből látszik, hogy

2√11=√11+√11>√11+√10


-----------

b) UGyanez. Bal oldalon gyöktelenítés


√13-√12 / (13-12) = √13-√12


Egyből látszik, hogy

√13-√11 > √13-√12


Mert a bal oldalon kisebb számot vonunk ki.


-----------

c) ugyanez, most a bal oldalt kell yökteleníteni-


5/√12-√7 * (√12+√7)/(√12+√7) = 5*(√12+√7)/(12-7) = √12+√7



Melyik a nagyobb a két oldal közül? √12 = 2*√3


Vagyis √12+√7 -et és 2*√12 -őt kell összehasonlítani. Persze a jobb oldal a nagyobb.


-------------

d) Hozzuk azonos gyökjel alá, és akkor máris össze lehet hasonlítani. Ez a 6. gyök lesz.


√3 = 6. gyök (3^3) = 6. gyök (27)

∛5 = 6. gyök (5^2) = 6. gyök (25)


Az első a nagyobb.

2014. dec. 2. 14:58