Mennyi fát vágtak ki összesen?

Egy erdő faállománya egy időpontban 10. 000 m^3. Ettől kezdve az állomány 20 éven át évente átlagosan 6%-kal nő. A 20. év végén kivágják az akkori állomány 10%-át. Ezután az évi gyarapodás 15% lesz. A 10%-os kivágást a 23. és a 26. év végén is elvégzik. Mennyi fát vágtak ki a három alkalommal összesen?

2014. dec. 3. 14:59
 1/2 anonim ***** válasza:

Segítek felírni azegyenletet, utána, kérlek, oldd meg.

Egyébként ez egy kamatos kamat feladat szerintem. Pontosabban inkább 3 az egyben. :)


I. részfeladat: 20. év végén mennyi lesz? (a kivágás előtt)


0. év végén: 10.000 m^3

1. év végén: 10.000 m^3 * 1,06

2. év végén: 10.000 m^3 * 1,06 * 1,06 = 10.000 m^3 * (1,06)^2

...

Tehát az n. évben: 10.000 m^3 * (1,06)^n


n = 20 esetén mennyi?

y1 = 10.000 m^3 * (1,06)^20


II. részfeladat: a 20. év végén mennyit vágnak ki?

x1 = y1 * 0,1


III: részfeladat: a 20. év végi kivágás után mennyi marad?

y2 = y1 - x1


IV. részfeladat: a 23. év végén mennyi fa lesz?

kiindulási alap: y2 (ennyi maradt az 1. kivágás után)

kamatláb: 15% (tehát a szorzó 1,15 lesz az 1,06 helyett)

hány év telt el: 3


y3 = y2 * (1,15)^3

(ennyi fa lesz a 23. év végén, a 2. kivágás előtt)


V. részfeladat: mennyit vágtak ki a 23. év végén?

x2 = y3 * 0,1


VI. részfeladat: mennyi maradt a 2. kivágás után?

y4 = y3 - x2


VII. részfeladat: mennyi lesz a 26. év végén a kivágás előtt?

alap: y4

kamatláb: 15% (-> 1,15 megint)

év: 3


y5 = y4 * (1,15)^3


VIII. részfeladat: mennyit vágtak ki a 26. év végén?

x3 = y5 * 0,1


IX. részfeladat: mennyi fát vágtak ki összesen?

x = x1 + x2 + x3

2014. dec. 3. 15:28
 2/2 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm!!
2014. dec. 3. 15:37