Hogy kell megoldani a következő egyenleteket?


x3-3x2-x+3=0 Az x tagok hatványok.

x4-2x3+2x2-2x+1=0 Az x tagok hatványok.



2014. dec. 7. 14:16
 1/3 Sátán kutyája válasza:

Az elsőnél kiemelsz a polinomból (x-1) -et, így ez lesz:

(x-1) * (x2 - 2x - 3) = 0

Ebből látod hogy x = 1 egy megoldása az egyenletnek.

Már csak az x2 - 2x - 3 = 0 -nak a megoldásait keresed, amit a megoldóképlet alapján simán kiszámolsz :)


A másik kicsit nehezebb, de majd rájössz :)

2014. dec. 7. 14:26
 2/3 Sátán kutyája válasza:

A másodiknál kiemelsz a polinomból (x-1)^2 -et, így ez lesz:

(x-1)^2 * (x2 + 1) = 0

Ebből látod hogy x = 1 egy megoldása az egyenletnek, multiplicitása 2.

Már csak az x2 + 1 = 0 -nak a megoldásait keresed, amihez már megoldóképlet se kell :D

2014. dec. 7. 20:20
 3/3 Sátán kutyája válasza:
Végülés gondolom a befejezés trivi, de ha nem jöttél rá, akkor: az utolsó gyök ,,i", feltéve hogy komplex számok halmazán kell megoldani az egyenletet, a valós számok halmazán nincs több megoldása.
2014. dec. 7. 20:51