Kario kérdése:

Izobár (nyomás állandó) állapotváltozásnak mik a képletei?


Izobár(nyomás állandó) állapotváltozásnak mik a képletei?


Pl: Egy tornaterem levegőjének hőmérséklete 0C fok. A terem 15 C fokra való felfűtése során a nyílászárókon távozó levegő térfogata 50m^3. Mekkora a tornaterem magassága, ha az alapterülete 200m^2


Ezt a feladatot milyen képlettel lehet megoldani?



2014. dec. 10. 12:15
 1/4 anonim ***** válasza:

[link]


V2 / V1 = T2 / T1


T-knek (hőmérséklet) K-ben kell lelnniük (Kelvin).

x °C = x - 273 K

(kb.)


A V2 és a V1 kapcsolatáról pedig ezt tudod:

V2 = V1 + 50 m^3


Be kell helyettesítened az adatokat a fenti képletbe.

Utána megkapod V1-et, azaz a tornaterem térfogatát.


A tornatermek általában téglatest alakúak, ezért a térfogatuk:

V = alapterület * magasság


V-t és az alapterületet ismered, a magasságot ki tudod számolni. És kész a feladat.


----

ha cska a képlet kellett volna és ment volna magadtól, akkor elnézést kérek, hogy lelőttem a "poént".

2014. dec. 10. 13:31
 2/4 A kérdező kommentje:

Nem tudok be helyettesíteni, mert én így szűrtem ki az adatokat a szövegből:


T0=-273K

delta T = 258K

V=50m^3


Ezekben nem szerepel T1, se T2. Mit csinálok rosszul?

2014. dec. 11. 02:38
 3/4 anonim ***** válasza:

T1: az eredeti állapot hőmérséklete

T2: az új állapot hőmérséklete

V1: eredeti térfogat

V2: új térfogat


Most:

T1 = 0 °C = 273 K

T2 = 15 °C = 288 K

V1 = Ta * M = 200 m^2 * M

Ta: alapterület

Ta = 200 m^2

M: magasság, ismeretlen

V2 = V1 + 50 m^3


Egyenlet:

V2 / V1 = T2 / T1

(V1 + 50 m^3) / V1 = 288 K / 273 K

(V1 / V1) + (50 m^3 / V1) = 288 K / 273 K

1 + 50/V1 = 288/273

50/V1 = 288/273 - 1 = (288-273)/273 = 15/273

50 = 15/273 * V1

V1 = 50 * 273 / 15 = 910 m^3

V1 = Ta * M = 200 m^2 * M = 910 m^3

M = 910 m^3 / 200 m^2 = 4,55 m

2014. dec. 11. 09:27
 4/4 anonim ***** válasza:

Egy kis magyarázat:

T1 = 0 °C, ez szerintem érthető


15 °C-ra melegítik fel => T2 = 15 °C


Tornaterem levegője => V1 = tornaterem térfogata


Melegítéskor nő a térfogata a levegőnek/gáznak, ezért távozik 50 m^3 levegő

=> V2 = V1 + 50 m^3


Ha a tornaterem valamilyen hasáb (ez nincs leírva, de valószínűleg az), akkor a térfogata:

V = Ta * M

ahol Ta az alapterülete, M pedig a magassága.

2014. dec. 11. 09:31