Hogy kell megoldani ezeket a matek feladatokat?


1, Egy 3cm sugarú körhöz egy P pontból 2cm hosszúságú érintőszakasz húzható. Mekkora távolságra van a kör középpontjától a P pont?


2,Ha egy körben egy adott középponti szöget 3,5 szeresére növelünk, hányszorosára változik a hozzátartozó:

a,körív hossza?

b,körcikk területe?


3, Mekkora egy 2 egység sugarú körben a 3 radián középponti szöghöz tartozó körív hossza?


2015. jan. 3. 15:08
 1/1 anonim válasza:

1, Pitagorasz-tétel

Egy kör érintőszakasza merőleges az oda berajzolt kör sugarára. Azaz a sugár és az érintőszakasz a derékszögű háromszög két befogója, a keresett távolság pedig az átfogója.

3^2+2^2=x^2

9+4=x^2

x=gyök13


2,A kör kerülete: 2*r*Pí

A körív hossza: 2*r*Pí*(Alfa/360°) <- ahol az Alfa a középponti szög.

Mivel a körív hossza egyenesen arányos az Alfával, ezért bármekkorára növeljük/csökkentjük a központi szöget, a körív hossza ugyanannyiszorosára fog nőni/csökkenni. Konkrétan a válasz 3,5-szörösére.

b, Kör területe: r^2*Pí

Körcikk területe: r^2*Pí*(Alfa/360°) <- ahol az Alfa a középponti szög.

A válasz ugyanaz.


3, 1rad=180°/Pí -> 3rad=540°/Pí

Körív hossza: 2*r*Pí*(Alfa/360°) <- ahol az Alfa a középponti szög.

Behelyettesítve 2*2*Pí*((540°/Pí)/360°)=4*1,5=6 (egység)

2015. jan. 4. 00:19