Szép estét mindenkinek, azért teszek fel kérdést/kérdést mert még nem tartunk az adott anyagnál, viszont a fizika tanárunk a jobb jegy érdekében kiadott jópár feladatot holnapra, hogy aki rosszul áll szerezzen be egy jó jegyet ezzel, akármit lehet használni, akihogy meg lehet oldani csak jó legyen, így hozzátok fordulok. Remélem van valaki aki tud nekem segíteni, tényleg fontos lenne!


1.Rúdelem két pólusa között a feszültség 1,5V . Mennyi munkát végez az elektromos mező, miközben a negatív pólustól 1 millió elektront a pozitív pólusra áramoltat?


2. Mennyi munkával lehetne egy 65 mikroF kapacitású kondenzátort 60 V feszültségre feltölteni? MEnnyi lenne ekkor a töltése?


3. Mennyi az eredő kapacitás és az egyes kondenzátorok töltése illetve feszültsége ha egy 2 mikroF-os és egy 3 mikroF-os kondenzátorokat sorba kötünk 120 V feszültségre?


KÖSZÖNÖM SZÉPEN!



2015. jan. 7. 20:10
 1/1 tatyesz ***** válasza:

1.


U = 1,5V

Q = 10000000 * 1,6*10^-19 C = 1,6*10^-13 C


(1 db elektron töltése 1,6*10^-19 C)


W = U*Q = 1,5 * 1,6*10^-13 = 2,4 * 10^-13 J


2.


W=C*U^2/2 = 65 * 10^-6 * 60^2/2 = 0,117 J


Q = C*U = 65 * 10^-6 * 60 = 3,9 * 10^-3 C


3.


Eredő kapacitás:


1/C = 1/C1 + 1/C2 = 1/2 + 1/3 = 5/6 => Ce = 6/5 mikroF


Q = Ce* U = 6/5 mikroF * 150V = 1,8 * 10^-4 C


Q1 = Q2 = 1,8 * 10^-4 C


U1 = Q1/C1 = 1,8 * 10^-4 C / 2 mikroF = 90 V


U2 = Q1/C1 = 1,8 * 10^-4 C / 3 mikroF = 60 V

2015. jan. 7. 23:30