Fizika, hőtan első főtételéhez feladat?


Egy függőleges, alul zárt hengerben elhanyagolható tömegű, súrlódásmentesen mozgó dugattyú található. A dugattyú által bezárt hélium térfogata 2 dm^2, hőmérséklete 27 C. A héliumot melegíteni kezdjük, amely kitágulva 300 J munkát végez. A külső légnyomás 10^5 Pa, a hélium fajhője állandó térfogaton 3200 J/(kg×K).

a) Milyen hőmérsékletre melegítettük a héliumot?

b) Mennyi hőt kellett ehhez közölni?


2015. jan. 10. 18:05
 1/2 bongolo ***** válasza:

V₁ = 2 dm³

T₁ = 27 °C = 300 K

Ha mozgó dugattyú van a hengerben, akkor a belső és külső nyomás mindig azonos.

Ha emelkedik a dugattyú, akkor a gáz végez munkát (felemeli a dugattyút).

A végzett munka p·ΔV

p = 10⁵ Pa

ΔV = 300 J / 10⁵ Pa = 3·10⁻³ m³ = 3 dm³

Vagyis 5 dm³-re tágult ki.

Állandó nyomás esetén V/T állandó:

2 dm³ / 300 K = 5 dm³ / T₂

T₂ = 300K·5/2 = 750 K

Ez a válasz az a) kérdésre (illetve váltsd át Celsiusra)


b)

ΔU = Q + W

Mivel a gáz végez munkát, ezért most a munka negatív:

ΔU = Q - 300 J

Q = ΔU + 300 J

A fajhő definíciója szerint ΔU = C_v · ΔT

Az állandó térfogaton mért fajhő meg van adva: C_v = 3200 J/(kgK)


A befejezést rád bízom, ugye menni fog?

2015. jan. 10. 21:19
 2/2 A kérdező kommentje:
Közben sikerült kiszámolnom, de legalább látom, hogy jól csináltam:) köszönöm szépen a segítséget!
2015. jan. 10. 21:32