Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hőtan fizika feladat megoldása...

Hőtan fizika feladat megoldása? (többi lent)

Figyelt kérdés

Nyitott, 1 méter hosszú üvegcsövet félig higanyba nyomunk. Ezután a csövet, miután a végét ujjunkkal bezártuk, kiemeljuk a higanyból. Milyen hosszú higanyoszlop marad a csőben, ha a külső légnyomás 750mm magas Hg-oszlop nyomásával tart egyensúlyt?

Légy szíves magyarázzátok el hogy kell megoldani a feladatot.



2014. okt. 12. 13:28
 1/4 Silber ***** válasza:

Amikor kiemeled a csövet, akkor annak legalsó pontján egyensúlyt fog tartani a cső belsejéből származó nyomás, és a külső légköri nyomás. Tehát mind belülről, mind kívülről 750 Hgmm nyomásnak kell lennie.

A belülről ható nyomóerő két komponensből áll:

- A Hg-oszlop magassága miatt megjelenő hidraulikus nyomóerő

- A gáz sűrítési/expandálási foka miatt megjelenő nyomás

Mivel a cső térfogata állandó (feltételezzük), így a Hg-oszlop magassága korrelál a gáznyomással. Fel kell írni ezek egymástól függését, majd a két nyomáskomponenst összeadva az egyenletet egyenlővé kell tenni a külső légköri nyomással Ezen úton megoldható a feladat.

2014. okt. 12. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Én is így gondolkoztam, de a kapott egyenletben nem esett nekem ki az "A" (a cső keresztmetszete). Le tudnád vezetni az egyenleteket?
2014. okt. 12. 14:14
 3/4 Silber ***** válasza:
Attól tartok, a csőkeresztmetszet valóban nem hanyagolható el, mivel erősen függ tőle a gáznyomás. Így hiányos a feladat, maximum levezeted paraméteresen.
2014. okt. 12. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm a válaszokat, egyébként a feladatgyűjtemény megoldásnak 25cm-t ír.
2014. okt. 12. 14:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!