Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » 7-es matekverseny feladat....

7-es matekverseny feladat. Igazoljuk, hogy bármely derékszögű háromszögben a derékszög szögfelezője és az átfogóhoz tartozó magasság 45°-kal kisebb szöget zár be, mint a háromszög egyik hegyesszöge!?

Figyelt kérdés

Igazoljuk, hogy bármely derékszögű háromszögben a derékszög szögfelezője és az átfogóhoz tartozó magasság 45°-kal kisebb szöget zár be, mint a háromszög egyik hegyesszöge!

Felpontozom a válaszírókat!

Előre is köszi a segítséget!



2015. jan. 10. 19:41
 1/6 anonim ***** válasza:

Koordinátageometriával nem tűnik nehéznek, viszont gondolom az szokatlan lenne neked, másrészt hetedikben volt egy osztálytársam, aki minden példát koordgemmel csinált, és a többiek nagyon utálták.


Ilyen koordgemes megoldás mehet?


Esetleg ha megmondod, hogy miről volt szó órán, akkor célirányosabban is lehet megoldást keresni.


(((Végül ne haragudj, hogy megkérdezem, de ez ugye nem aktuális, hanem régebbi versenyfeladat?)))

2015. jan. 10. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

ezt nem órán csináljuk ott mindent értek, csak én járok matekversenyekre és ott most készülünk a varga tamás matematikaverseny következő fordulójára és kaptunk 5 feladatot és ezt nem tudtam :/

úgyhogy bárhogy lehet csinálni, a lényeg hogy legyen egy jó megoldás :)

2015. jan. 10. 20:06
 3/6 A kérdező kommentje:
persze, az is jó :)
2015. jan. 10. 20:07
 4/6 anonim ***** válasza:

Elkezdtem leírni a koordgemes megoldást, de menet közben elszégyelltem magam, egy keveset gondolkozni is szabad, ugye…


Szóval betűzzünk az ábrán látható módon, és tegyük fel, hogy a háromszögben β ≥ α (ezt az általánosság rovása nélkül megtehetjük).

[link]

Derékszögű háromszögben β + α = 90°.

A C csúcshoz tartozó magasság két, az eredetihez hasonló háromszögre osztja a háromszöget, így a magasságvonal α szöget zár be a BC oldallal, β szöget az AC oldallal.

A derékszög szögfelezője 45°-os szöget zár be az AC oldallal, így a TCS, azaz a magasság és a szögfelező bezárt szöge β – 45°, ami éppen a bizonyítandó állítás.


Esetleg illik még megemlékezni az egyenlő szárú derékszögű háromszögről, amiben β = α, de az már triviális, szerintem.

2015. jan. 10. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Én egy dinamikus ábrát szoktam készíteni, hogy jobban lássam az összefüggéseket:

[link]

Az ábrán a C pont mozgatható.

2015. jan. 10. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szepen koszonom a valaszokat!

Nagyon sokat segitettetek! :)

2015. jan. 10. 21:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!