Matek házi? Ma nem megy a gondolkozás, nagyon fáradt vagyok, szóval valaki segíthetne.

5 füzet és 2 könyv=53 Ft, 4 füzet + 1 Ft=3 könyv...

2015. jan. 20. 16:22
 1/4 bongolo ***** válasza:

Elég hülye számok, csináljunk valahol egyformákat. Mondjuk 6 könyvet tudunk csinálni mindkettőnél úgy, hogy az elsőnek vesszük a háromszorosát, a másodiknak meg a dupláját:

15 füzet + 6 könyv = 3·53 Ft

8 füzet + 2 Ft = 6 könyv


Most már tudjuk a másodikból, hogy 6 könyv pontosan mennyi, arra becserélhetjük a 6 könyvet az első mondatnál:

15 füzet + (8 füzet + 2 Ft) = 3·53 Ft


Innen már megy, ugye?

2015. jan. 20. 18:22
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi. Egyébként eddig én is eljutottam, ez után rontok el valamit állandóan. :D
2015. jan. 20. 19:00
 3/4 bongolo ***** válasza:

Akkor kicsit jobban kell koncentrálnod.

Itt tartunk tehát:

15 füzet + (8 füzet + 2 Ft) = 3·53 Ft

15+8 = 23:

23 füzet + 2 Ft = 159 Ft

Az viszont azt jelenti, hogy a 23 füzet az 157 forint.

Egy füzet meg a 23-ad része:

157 : 23

Ez nincs meg pont 23-szor, 6 Ft 82 fillér nagyjából.

2015. jan. 20. 21:51
 4/4 anonim ***** válasza:

Azért nem ártott volna a kérdést is közölni...


Legyen

K - a könyv

F - a füzet ára


A feladat szerint

5F + 2K = 53

4F + 1 = 3K


Átláthatóbb formára rendezve

2K + 5F = 53

3K - 4F = 1


Az elsőt néggyel, a másodikat öttel szorozva

8K + 20F = 212

15K - 20F = 5


A kettőt összeadva

23K = 217

és

K = 217/23


Valamelyik eredeti egyenletbe behelyettesítve lesz

F = 157/23


Meglehetősen rusnya számok, de az eredmény jó. :-)


DeeDee

*******

2015. jan. 20. 23:30