Patrik5638 kérdése:

Matematika 1 feladat! Tudnátok segíteni? (6. oszt. , bővebb lent)


Az ábrán látható táblázat mind a kilenc kis négyzetébe egy-egy számot írtunk, majd a számokat 3 négyzetlappal, 3 körlappal és 3 háromszöglappal takartuk le. A különböző alakú lapok alatt különböző, az azonos alakú lapok alatt azonos számok vannak. A sorok mellé és az oszlopok alá odaírtuk az azokban szereplő számok összegét. Mennyi a táblázatban szereplő három különböző szám szorzata?



[link]



Előre is köszi!


2015. jan. 25. 10:11
 1/2 anonim válasza:
A négyzet 2 kör 5 háromszög 7. Ne kérdezd, hogy csinálta, csak kiköpte az agyam.
2015. jan. 25. 10:25
 2/2 anonim ***** válasza:

Az ábráról 6 egyenlet olvasható le (minden sor, illetve oszlop egy-egy egyenlet). Ha a négyzet et 'x'-nek, a kört 'y'-nak, a háromszöget pedig 'z'-nek írjuk le, akkor ezeket:


2x+y=9

2y+z=17

x+2z=16

2x+z=11

x+y+z=14

2y+z=17


Ezek közül ki kell választani azt a két egyenletet, amelyben ugyanazok a betűk szerepelnek, mert azokból egyenletrendszert csinálva megkapjuk a két ismeretlent:

x+2z=16

2x+z=11

________

az első egyenletből kifejezve x-et:

x=16-2z

és ezt behelyettesítve a második egyenletbe:

2*(16-2z)+z=11

ebből megtudod z értékét. Majd z-t behelyettesítve az első egyenletbe megkapod az x értékét.

Így már tudod x és z értékét.


A kapott értékeket behelyettesítve a

x+y+z=14

egyenletbe megkapod y értékét:

y=14-x-z


A hátom különböző szám szorzata pedig: x*y*z.

2015. jan. 25. 10:38