9. o Kémia házi feladat valaki SOS?


1. Hány anyagmennyiség %-os lesz az oldat, ha 20g nátrium-hidroxidot 216g vízben oldunk?


2. Hány mol/dm*3 koncentrációjú a 98 tömeg%-os (tömény) kénsav, amelynek a sűrűsége 1,84 g/cm*3?


Előre is köszönöm a válaszokat és persze jár a zöld kéz! :)



2015. jan. 29. 17:11
 1/1 FDra ***** válasza:

Szia!


1.) m(NaOH)=20 g

M(NaOH)=40 g/mol

így n(NaOH)=0,5 mol


m(H2O)=216 g

M(H2O)=18 g/mol

így n(H2O)=12 mol


n/n%=(0,5/12,5)*100=4%-os lesz az oldat.


2.) Vegyünk 100 g oldatot (ha nem ismerjük a tömeget, célszerűen ezt csináljuk).

m(oldat)=100 g

m(H2SO4)=98 g (ez a 98%-a az oldatnak)

M(H2SO4)=98 g/mol

tehát ez éppen n(H2SO4)=1 mol.


mivel ró(oldat)=1,84 g/cm^3 és m(oldat)=100 g, ezért

V(oldat)=54,35 cm^3=0,05435 dm^3


így c=18,4 mol/dm^3

2015. jan. 30. 07:10