Segítene valaki a kémiában?


100,00 g 20 Cfok-on telített FeSO4-oldatot felmelegítünk 80 Cfok-ra. Hány g FeSO4 x 7H2O-ot lehet oldani ebben az oldatban

telítésig? (Oldhatóság: 20 Cfok-on: 26,50 g vízmentes só/100 g víz, 80 Cfok-on: 43,60 g vízmentes só/100 g víz)



2015. febr. 5. 15:24
 1/2 anonim válasza:

T = 20 °C

m(oldat) = 100 g

t(%) = 26,5 / (100 + 26,5) * 100 = 20,95 %

m(oldott anyag) = 20,95 g


Tegyük fel, hogy x gramm FeSO4 x 7 H2O oldható még fel a 80 °C-os oldatban.


M(kristály) = 277,85 g/mol

n(kristály) = x / 277,85


Ebben:


n(FeSO4) = x / 277,85 mol

m(FeSO4) = x / 277,85 * 151,85 g


T = 80 °C

t% = 43,6 / (100 + 43,6) * 100 = 30,36 %

m(oldott anyag) = 20,95 + x / 277,85 * 151,85 g = 20,95 + 0,547 * x g

m(oldat) = 100 + x g


Felírhatjuk az ismert tömegszázalékkal az alábbi egyismeretlenes egyenletet:


m(oldott a.) / m(oldat) * 100 = 30,36


(20,95 + 0,547 * x) / (100 + x) * 100 = 30,36


Ezt pedig csak meg kell oldani x-re.


x = 38,66 g

2015. febr. 5. 15:48
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :) Így már értem.
2015. febr. 5. 16:27