Ezt az exponenciális egyenletet hogy kell megoldani?


Sziasztok!

Már vagy fél órája szenvedek ezzel a feladattal, lehet már fáradt vagyok és azért nem sikerül rájönnöm. De annyira kifogott rajtam, hogy már idegesít.


5^x+0,2^x=4,8


Köszönöm előre is aki veszi a fáradtságot.



2015. febr. 10. 21:53
 1/5 bongolo ***** válasza:
100%

0,2 = 1/5

5^x + 1 / 5^x = 4,8


Innen már biztos megy. (Vezess be egy új változót, mondjuk z = 5^x)

2015. febr. 10. 22:10
 2/5 A kérdező kommentje:

Igen próbáltam, behelyettesítettem z+(1/z)=4,8 -beszorzok z-vel, kivonom a 4,8z-t és akkor kijön, hogy:

z^2-4,8z+1=0


de ezzel a hülye tizeddel nem jön ki rendes kerek szám a megoldóképletnél :/

2015. febr. 10. 22:18
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem is fog, ezzel a feladattal.


Véletlenül nem 5^x-0,2^x=4,8 a feladat? Azzal egész x-et kapnál.

2015. febr. 10. 22:35
 4/5 A kérdező kommentje:

+-al van írva biztos.


Elírták volna a feladatot?

A megoldásoknál amúgy a könyv 1-et ír.

2015. febr. 10. 22:37
 5/5 A kérdező kommentje:

Utána számoltam és mínuszos művelettel tényleg kijön az eredmény. Gondolom akkor elírták, ezzel jó pár kellemetlen percet okozva :D

Köszi mindenkinek aki segített, ment a zöld pacsi ;)

2015. febr. 10. 22:42