Fizikából kellene segítség a helyzet energia (magasság energia) témakörben? . Eléggé nehezen megy a fizika és magyarázatot kérnék tölletek a feladat megoldásához, mert neki kezdeni sem tudok


A feladat:

Milyen magasan van a nulla szint fölött egy 1,3kg tömegű lámpa,ha a magassági energiája 3,25J?



#energia #fizika #magassági energia
2015. febr. 11. 19:03
 1/3 anonim ***** válasza:

Először is keresd meg, hogy milyen képlet alapján lehet a helyzeti energiát kiszámolni.

Utána nézd meg,hogy melyek azok az adatok, amiket ismersz, illetve melyik az, amelyik ismeretlen.

Rendezd át az egyenletet úgy, hogy a bal oldalon csak az ismeretlen legyen.

Innen már remélhetőleg menni fog. :)

2015. febr. 11. 19:18
 2/3 Hominida ***** válasza:

A magassági energia azt jelenti, hogy ennyi munkát tud végezni a test, ha a megadott magasságról leesik. és úgy számítható ki, hogy mennyi munkát kell végezni a testen ahhoz, hogy felemeljük a megadott magasságba. A munka kiszámítása W=F·s, erőször út, az energia pedig a munka eltárolt formája. Ezek az alapszabályok.


A lámpa tömege 1,3 kg, akkor a nehézségi ereje G=12,75 N. Ekkora erőt kell rá kifejteni a felemeléséhez, F=12,75 N. h magasságba emelve a munkavégzés útjának hossza h. A felemelés végén az energia W=3,25 J. W=F·s, 3,25=12,75·h -> h=1,256 m.


Az előző leírás általánosabb, de kifejezetten a magassági energiára külön használnak egy képletet: E(h)=m·g·h, ahol az E(h) a magassági energia, m a test tömege, g a helyi nehézségi gyorsulás, h a test nullszint feletti magassága.


Itt egy összefoglaló a felhasznált fogalmakról és képletekről (Fizika sietőknek): [link] Nézd meg a 42. oldalt, de szerintem hasznos lesz rögtön elolvasnod a Munka (33. o) és Energia (36.o) fejezeteket is.

2015. febr. 13. 00:34
 3/3 Hominida ***** válasza:

ÁLLJ! Nem tudom, miért, de az előző eredményt rosszul írtam le, helyesen: h=0,256 méter.


:-)

2015. febr. 13. 00:36