Van [m1 3kg] Fkötél1 [m2 7kg] Fkötél2 [m3 10kg] - ennyiből ki lehet számolni a kötélerőket és a gyorsulás (oka) t?


Fkötél1 = kötélerő1

Fkötél2 = kötélerő2

[] = doboz, 3 van összekötve, és húzzuk az elsőt + irányban. Ehhez a feladathoz csak annyit tudok hozzátenni, hogy F = m*g.

Az F = m*g megegyezik F = m*a -val? Úgy értem, a g is gyorsulás (csak épp gravitációs) és az a (a sima) gyorsulás.


Remélem, érthető



2015. márc. 10. 18:57
 1/8 Hengerelőhereverem ***** válasza:
igen
2015. márc. 10. 19:18
 2/8 A kérdező kommentje:
De hogy? Le tudnád vezetni?
2015. márc. 10. 19:26
 3/8 Tom Benko ***** válasza:
Rajzolj, jelölj erőket!
2015. márc. 11. 11:40
 4/8 anonim ***** válasza:
Vízszintes talajon hózol 3 testet, amik össze vannak kötve? Vagy hogy? Ha linkelsz egy képet a feladatról tudok segíteni.
2015. márc. 11. 16:28
 5/8 anonim ***** válasza:
2015. márc. 11. 16:47
 6/8 A kérdező kommentje:

[link]

Tegnap esti rajz, annyi változás van, hogy az m3 test lelóg az asztalról, de a húzóerő 200N.

2015. márc. 11. 18:48
 7/8 anonim ***** válasza:

Miért írod ki kétszer ugyanazt a kérdést?

Nem hiszed el a másiknál kapott válaszokat?

2015. márc. 12. 00:22
 8/8 anonim ***** válasza:

Tehát, ha jól értem van 3 test, a 3. lelóg, és az elsőt húzzuk 200 N-nal, nincs súrlódás. A 3 gyorsulás megegyezik, mert ha nem egyezne meg a kötelek elszakadnának, vagy nem feszülnének meg!

A testek gyorsulásai: m(1)a = F(h) - K(1)

m(2)a = K(1) - K(2)

m(3)a = K(2) - m(3)g

Ezeket onnan tudod, hogy ha felrajzolod a testeket ilyen erők hatnak az egyes testekre. Fontos, hogy a kötelekben két egyenlő nagyságú, ellentétes irányú (előjelű) erő ébred, az egyik az egyik testet gyorsítja, a másik a másikat lassítja.

Tehát van egy 3 egyenletből álló egyenlet rendszered, 3 ismeretlennel. Első lépés add össze a 3 egyenletet, így kiesnek a kötélerők, és azt kapod, hogy:

(m1+m2+m3)a = F(h) - m3g. Innen a = 5 m/s^2. Visszahelyettesítve a 3. egyenletbe megkapod K(2) = 150 N, az elsőből pedig K(1) = 185 N. Így érthető?

2015. márc. 12. 13:05