Az 1:10000000 méretarányu térképen az erdő területe téglalap alku 40 és 60 mm oldalakkal. Mennyi az erdő terülte hektárokban?


2015. márc. 13. 09:17
 1/4 anonim ***** válasza:
A szorzás nem megy, vagy a területmértékek átváltása?
2015. márc. 13. 09:24
 2/4 A kérdező kommentje:
a területmértékek átváltása,meghatároztam,hogy a térképen mennyi a terülte 2400 mm a négyzeten,utána elakadtam,probaltam átalakitani az 1000000,de elakadatm,segitenétek?
2015. márc. 13. 10:15
 3/4 anonim ***** válasza:

Mit lehet ezen elakadni?

beszorzod a területet 10000000-val ennyi mm^2, majd leosztod hektérra

2015. márc. 13. 10:27
 4/4 anonim ***** válasza:

A kérdésben (tagolva írom, hogy jól látszódjon) 1 : 10’000’000 méretarány, később, a kommentben 1 : 1’000’000 méretarány szerepel.


* A kérdés szerint


- 40 mm 10’000’000-szorosa 4*10^1 mm * 10^7 = 4*10^8 mm. Ilyen méretaránynál, ennyi a valóságos hossz.

A „milli” jelentése: „ezred”. A „mm” azt jelenti: ezred méter. Vagyis, 1 mm-ből 1000 kell, hogy 1m-nyi legyen, azaz, ezred annyi méter telik ki a milliméterből. 4*10^8 mm = 4*10^5 m. (Ez, más alakban, 400’000 méter.)

- a 60 mm-el hasonlóan számolva: 6*10^8 mm = 6*10^5 m = 600’000 m.

(Amúgy ez 400 km, illetve 600 km, ami soknak tűnik egy erdő méretének; legalábbis Magyarországon.)


Az erdő valós területe 4*10^5 m * 6*10^5 m = 24*10^10 m².


Egy ár = 100 m² (Például egy 10 m * 10 m-es négyzet.)

A „hekto” jelentése: „száz”. A „hektár” (hekto-ár szóösszevonás, betű kihagyással): száz ár.

Ha 1 ár 100 m², akkor 100 ár a 100-szorosa, vagyis 100*100 = 10’000 m², ami úgynevezett normál alakban: 10^4 m².


Az erdő valós területe hány hektár? 24*10^10 / 10^4 = 24*10^6 ha.

Más alakban: 24’000’000, azaz huszonnégymillió hektár.


** A komment szerint (kevesebb magyarázattal)


A valóságos hosszak:

A rövidebb oldal 40 * 1’000’000 mm = 4*10^1 * 10^6 = 4*10^7 mm, ami 4*10^4 m.

A hosszabb oldal 60 * 1’000’000 mm = 6*10^1 * 10^6 = 6*10^7 mm, ami 6*10^4 m.

Az erdő valós területe 4*10^4 m * 6*10^4 m = 24*10^8 m².

A valós terület hektárban: 24*10^8 / 10^4 = 24*10^4 = 240’000.

2015. márc. 25. 13:54