Tudnátok segíteni kérlek? Egy mértani sorozat első 2 tagjának összege 15, a 3. és 4. tag összege 60. Melyik ez a sorozat?


Egy mértani sorozat első 2 tagjának összege 15, a 3. és 4. tag összege 60. Melyik ez a sorozat?


Előre is köszönöm a segítséget! :)



2015. márc. 19. 22:33
 1/3 anonim ***** válasza:

a1+a2=15

ez másképp felírva a1+a1*q=15 tehát a1(q+1)=15

a3+a4=60

a1*q^2+a1*q^3=60 ami a1(q^2+q^3)=60 --> a1*q^2*(q+1)=60


ebből következik, hogy 15*q^2=60 --> q^2=4 --> q=2 ami által a1=5 (a1*3=15)

2015. márc. 19. 22:52
 2/3 anonim ***** válasza:

Egy megoldás:

[link]

2015. márc. 19. 22:58
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindkettőtöknek! :)
2015. márc. 19. 23:06