Házi feladat,9. osztály, fizika?


Egy 2 kg tömegű testet álló helyzetből indítva 30 N állandó erővel 2 s-ig emelünk.

a, mekkora P átlag?

b, mekkora a gravitációs erő átlagteljesítménye?

c, mekkora a pill teljesítményünk, a 2. s végén?

d, ha csak a test felemelése volt a cél, mekkora volt a hasznos munka és a munkánk hatásfoka?


2015. márc. 24. 09:52
 1/2 bongolo ***** válasza:

F = 30 N

m = 2 kg

t = 2 s

A test súlya 20N, ezért 10N gyorsítja felfelé.

F₁ = 10 N


A teljesítményhez először munkát kell számolni, a munkához meg nem az idő kell, hanem hogy milyen hosszú úton hatott az erő (W=F·s), ezért az utat kell először kiszámolni.


A gyorsulás F = m·a -ból:

a (= F₁/m) = 10 N / 2 kg = ...

A gyorsuló mozgással megtett út:

s = 1/2·a·t² = ...


Az F erő munkája (a teljes 30N végzi a munkát, nem csak a 10!)

W = F·s = ...


a) átlagteljesítmény W = P·t -ből:

P = W/t = ...


b) gravitációs erővel hasonlóan:

Ugyanakkora úton végez munkát a gravitációs erő is:

W₂ = G·s = m·g·s = ...

P₂ = W₂/t = ...


c) pill. teljesítmény:

P = ΔW/Δt = F·Δs/Δt = F·v

Vagyis ki kell számolni a sebességet t időpontban

v = a·t

...


d) hatásfok:

A hasznos munka az, ami a felemeléshez kell. Ez pont megegyezik a gravitációs erő munkájával.

A teljes munka meg amit az F erő végzett.

A hatásfok:

η = W₂/W

2015. márc. 24. 18:12
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2015. márc. 25. 08:32