Igaz ez az állítás? Hogyan kell megoldani?


Az állítás az, hogy az első n számú páratlan szám szorzata n!.

Vagyis: 1*3*5*...*(2n-1)=n!



2015. ápr. 4. 11:34
 1/7 A kérdező kommentje:
Teljes indukcióval kéne megoldani.
2015. ápr. 4. 11:34
 2/7 anonim ***** válasza:
Rakjal be n helyet egy szamot, mondjuk 3-at es latszik, hogy nem igaz
2015. ápr. 4. 11:41
 3/7 A kérdező kommentje:
No ez rendben van. Ezt én is tudom, de teljes indukcióval kéne levezetni az egészet.
2015. ápr. 4. 11:49
 4/7 anonim ***** válasza:
Nem tudom, hogy mit akarsz a teljes indukcióval. Ennek annyi a bizonyítása, hogy n=1-re igaz, n>1-re a jobb oldal osztható 2-vel, a bal oldal meg nem (mivel páratlan számokat szorzunk össze), következésképpen más n-re nem lesz igaz az állítás.
2015. ápr. 4. 13:47
 5/7 A kérdező kommentje:
De gondolom ezt le lehet vezetni az indukción keresztül. Tehát akkor 1-re igaz, de k+1-re már nem. Ezt kéne levezetni.
2015. ápr. 4. 13:50
 6/7 anonim ***** válasza:

Ha ragaszkodsz hozzá:


Tegyük fel, hogy az állítás n-ig igaz. Nézzük, hogy n+1-re mi a helyzet:


1*3*5*...*(2n-1)*(2n+1)=(n+1)!


Az indukciós feltevés szerint 1*3*5*...*(2n-1)=n!, (n+1)! pedig definíció szerint felbontható úgy, hogy (n+1)*n!. Ekkor ezt kapjuk:


n!*(2n+1)=(n+1)*n!, itt osztunk n!-sal


2n+1=n+1, innen n=0. De n értéke meg nem lehet 0.


Ez azt jelenti, hogy csak n=1-re lesz igaz az állítás, másra nem.

2015. ápr. 4. 17:09
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi.
2015. ápr. 4. 23:23