Józsi elfelejtette a kerékpárja zárját nyitó négyjegyű számot. Csak arra emlékezett, hogy pontosan két azonos számjegy volt a számok között, és a 0 nem állt az első helyen. Tovabb?

Hány perc a legrövidebb idő, ami alatt biztosan ki tudja nyitni a zárat, ha egy négyjegyű szám kipróbálásához 3 mp időre van szüksége?
2015. ápr. 27. 19:54
 1/6 anonim ***** válasza:
Ha Józsi nem forgatta mindig el a zárpöcköket, akkor lassú körbekattintással észreveheti, hogy némelyik pöcök egy bizonyos számnál nehezebben fordul tovább. Ezt a módszert javaslom neki.
2015. ápr. 27. 21:21
 2/6 vurugya béla ***** válasza:

Két eset van, ha a két azonos épp két 0 vagy ha nem két 0.


1. eset: Ha két 0 van, azt három helyre (az első nem lehet 0) háromféleképp lehet letenni. Ezután az első helyre és a még ki nem töltött helyre is 9-féle jegy jöhet, azaz 3*9*9=243 lehetőség.


2. eset: Ha két nem 0 számjegy azonos, akkor ezt a számjegyet 9-féleképp választhatjuk meg. Ezután két lehetőség van:


2a) az egyik azonos nem 0 jegy az első helyen áll.

Ekkor a másik ugyanilyet három helyre háromféleképp lehet letenni. Ezután a kettő (még üres) helyre 9-féle jegy jöhet, azaz 9*3*9*9=2187 lehetőség.



2b) egyik azonos nem 0 jegy sem áll az első helyen.

Ekkor a két ugyanolyat három helyre háromféleképp lehet letenni. Ezután az első helyre 8-féle jegy jöhet, a másikra 9-féle, azaz 9*3*8*9= 1944 lehetőség.


Összesen: 243+2187+1944=6318 lehetőség


Ennyiszer 3 mp: 18954 mp= 315,9 perc.

2015. ápr. 27. 22:33
 3/6 A kérdező kommentje:

A 16,2

B 32,4

C 190,8

D 194,4

E Az előzőek közül egyik sem.

2015. ápr. 28. 12:52
 4/6 anonim ***** válasza:
Ha Józsi lassan körbetekeri egyesével a számokat és közben a résbe ahol a lakat csatlakozik betol egy tűt az a megfelelő helyeken egyre beljebb tolható. Ezzel a módszerrel 1-2 perc alatt ki lehet nyitni a zárat :) Ennyit az életszagú matekpéldákról.
2015. ápr. 28. 20:03
 5/6 vurugya béla ***** válasza:

Két eset van, ha a két azonos épp két 0 vagy ha nem két 0.


1. eset: Ha két 0 van, azt három helyre (az első nem lehet 0) háromféleképp lehet letenni. Ezután az első helyre 9-féle és a még ki nem töltött helyre 8-féle jegy jöhet, azaz 3*9*8=216 lehetőség.


2. eset: Ha két nem 0 számjegy azonos, akkor ezt a számjegyet 9-féleképp választhatjuk meg. Ezután két lehetőség van:


2a) az egyik azonos nem 0 jegy az első helyen áll.

Ekkor a másik ugyanilyet három helyre háromféleképp lehet letenni. Ezután a kettő (még üres) helyre 9*8-féle jegy jöhet, azaz 9*3*9*8=1944 lehetőség.


2b) egyik azonos nem 0 jegy sem áll az első helyen.

Ekkor a két ugyanolyat három helyre háromféleképp lehet letenni. Ezután az első helyre 8-féle jegy jöhet, a másikra is 8-féle, azaz 9*3*8*8= 1728 lehetőség.


Összesen: 216+1944+1728=3888 lehetőség


Ennyiszer 3 mp: 11664 mp=194,4 perc.

2015. ápr. 28. 21:17
 6/6 vurugya béla ***** válasza:
Igazad volt! Figyelmetlen voltam, bocs, most már jó...
2015. ápr. 28. 21:18