Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mekkora a mágneses indukció a...

Mekkora a mágneses indukció a 100A áramerősségű,4mm sugarú Al-kábel középpontjától: a) 6mm b) 4mm c) 2mm távolságra?

Figyelt kérdés
Emelt fizikára készülök, kérlek segítsetek ezt megoldani...nem tudom, hogyan kell számolni az indukciót ilyen esetben.
2015. máj. 15. 16:01
 1/7 anonim ***** válasza:
Ez elemi példa, egyszerű képletbehelyettesítés. Ha képtelen vagy még a képlet kikeresésére is, nem ajánlom az emelt fizikát, de még a közepet sem. Válassz inkább valami egyszerűbb tárgyat, nem neked való ez így... Amúgy én már nem nyitottam ki a fv. táblát legalább 10 éve, de ha jól emlékszek, B=mű0*I/(2Pi*R) a képlet.
2015. jún. 26. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Te igen okos gyereknek képzeled magad, de nem ártana visszavenni kicsit a nagy arcból....képzeld el nagyon jól ismerem ezt a képletet, amely mellesleg az Ampere-féle gerjesztési törvényből jön ki.

Ha elolvastad volna normálisan a feladatot láttad volna, hogy itt a vezetéknek van kiterjedése és ez okozott nekem gondot, hogy most ekkor mi van...a 2mm táv a vezeték belsejében van...ott hogyan számolod ki az indukciót?

(mellesleg 100%-os emelt fizikát írtam ;) szóval jobb volna ha építő választ nem tudsz adni akkor nem oltogatnál)

2015. jún. 26. 21:33
 3/7 anonim ***** válasza:

B.aszki ezt benéztem... Amúgy a poén abban van, hogy a vezető kiterjedése tökmindegy, amíg azon kívül, esetleg a határon van a kérdéses hely.


Szóval akkor az a bajod, h. mi a rosseb van akkor, ha a vezetőbe vagyunk, azaz r>R esetet vizsgáljuk, ahol r a vezető sugara, R távol pedig a centrumtól vagyunk.


Nos, ha ismered a gerjesztési törvényt, akkor elvileg gond egy szál se.

A lényeg ugye, hogy van egy S zárt görbéd, melyre ki kell számítani a H mágneses térerősség vonalintegrálját, a zárt görbe praktikusan egy R sugarú kör.


A jobb oldalra meg odapakolod a szumma I-ket, ezt célszerűen áramsűrűségekkel írod fel, aztán kiintegrálod zérustól R-ig.


Az egyenletből H kifejezhető, beszorzod mű0-al, aztán viszlát... Ebből már le kell tudnod vezetni.


Amúgy mi a sz.arért készülsz emeltre nem aztmondtad, 100%-ot írtál?

2015. jún. 26. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Jólvan köszi a normálisabb választ :D

Hát énis így gondoltam végül, ahogy most írtad csak azt nem tudom h az áramsűrűséget úgy kéne venni, hogy egyenletes a vezető teljes keresztmetszetén vagy mi? Mert valaki azt mondta nekem, hogy a töltések a vezető felületén áramlanak szóval 2mm-nél B=0.Szóval nem tudom, ehhez nem nagyon értek :D


Egyébként ez a kérdés május 15-ei ha megnézed szóval még az írásbeli előtt tettem fel mert gyakorlás közben nem tudtam megoldani, de most újra eszembe jutott és kiemeltem a kérdést hátha valaki válaszol.

2015. jún. 26. 22:50
 5/7 A kérdező kommentje:
Ja igen és azért sem értettem még, mivel kiszámoltam 6mm-nél simán úgy, hogy nem számít a kiterjedés de nem az jött ki mint a megoldásban (csak eredmény volt a könyvben nem számolásmenet).
2015. jún. 26. 22:54
 6/7 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy egyenáram folyik a vezetőben. Ezenkívül nem foglalkozunk a tranziensekkel, a stacionárius állapotot tekintjük. Ezen feltételek mellett igaz lesz, hogy a vezetőben az áramsűrűség intenzív mennyiség.


(Aki azt mondta, h. a vezető külsején megy a töltés, az hülyeséget beszél, alapvető villamos megfontolásoknak mond ellent, a fent említett feltételek mellett. Az más kérdés, ha én vmi rohadt nagy frekvenciát nyomatok át a vezetőn, ezt Skin-effektusnak mondják).

2015. jún. 26. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Okés köszönöm, így már világos a feladat :D
2015. jún. 26. 23:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!