Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan számoljam ki az alább...

Hogyan számoljam ki az alább határértéket?

Figyelt kérdés

Az f(x)=x*3^x függvény határértékét kellene meghatározni mínusz végtelenben, ahol ez a 0*végtelen határozatlan esethez vezet. Megpróbáltam átírni más esetre, de nem jutottam túl sokra. Egy eredmény kecsegtet egy kis lehetőséggel, mikor a 3^x részt beírtam a nevezőbe, így:


f(x)= x/(3^(-x))


Ez így végtelen/végtelen, és x lassabban tart a mínusz végtelenbe, mint a 3^(-x) a plusz végtelenbe, ezért ez kiadja eredményül a 0-t (ami a WolframAlpha szerint is helyes megoldás), viszont hogy tudom ezt matematikailag leírni? Csak így szavakkal írjam le azt, amit ide is leírtam (x lassabban tart stb.), vagy van egy szép, előkelő módja annak, hogy megfogalmazzam a tudomány nyelvén? Esetleg egészen másképp kellene átírnom a függvényt?


Előre is köszönöm a segítséget.


2015. máj. 16. 14:25
 1/3 Csicsky ***** válasza:
100%

Azokban az esetekben, amikor a határértékek kiszámítása esetében a következő helyzetek alakulnak ki:


1.) lim x->a f(x)/g(x), miközben lim x->a f(x) = 0, lim x->a g(x) = 0

2.) lim x->a f(x)/g(x), miközben lim x->a f(x) = ∞, lim x->a g(x) = ∞

3.) lim x->a f(x)*g(x), miközben lim x->a f(x) = 0, lim x->a g(x) = ∞


az L’Hospital-szabályt tudjuk alkalmazni:


[link]


Megjegyzem, a harmadik esetben nem árt egy kicsit ügyeskedni:

lim x->a f(x)*g(x) = lim x->a f(x)/(1/g(x)) = lim x->a f(x)/G(x)


G(x) = 1/g(x)


Itt már érvényes, hogy lim x->a f(x) = 0 és lim x->a G(x) = 0


Ha esetleg ezek alapján nem tudnád kiszámítani, akkor szólj és elmagyarázom.

2015. máj. 16. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Sikerült kiszámítanom, valóban nem jutott eszembe a L'Hospital-szabály, pedig hallottam már róla. Köszönöm szépen a segítséget! (ironikus, hogy a deriválást a határértékszámításból kell levezetni, és később deriválást használunk a határértékszámításhoz, nemde?)
2015. máj. 16. 18:07
 3/3 Csicsky ***** válasza:
100%
Bizony, így van, de szerintem a deriválás tudja, hogy mivel tartozik a határértékszámításnak, hiszen nélküle nem létezhetne, ezért hálából aztán besegít neki.
2015. máj. 17. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!