Kémia feladat, telítettség, tömegszázalék számítás?


a,Hány gramm KNO3-ot kell 250 g 20 °C-on telített KNO3-oldathoz adni, hogy 30 °C-on éppen telített legyen?


b,Hány tömegszázalékos és mólszázalékos a 30 °C-on telített KNO3-oldat?

A KNO3 oldhatósága 20 °C-on 32,1 g KNO3 / 100 g víz,


30 °C-on 46,0 g KNO3 / 100 g víz.



2015. máj. 16. 22:38
 1/1 anonim ***** válasza:

Már lehet, hogy nem aktuális, de szívesen segítek!


a) 20°C -on 32,1 g KNO3 -t old fel 100g víz, vagyis a tömeg% = 32,1g / 132,1g *100 = 24,299 m/m% (20°C)

Vagyis a 250 g 20°C-on telített oldat 24,299 m/m%-os

Oldott anyag tömege = 250*0,24299 = 60,75g.

Oldószer tömege = 189,25g.

30°C-on 46,0g KNO3-t old fel 100g víz. Tömeg% :

46g / 146g *100 = 31,5 m/m% (30°C)

Oldott anyag tömege = 46 g

(60,75 + x)/ [(60,75+x)+189,25] = 0,315

(60,75 + x) / (250 + x) = 0,315 /*(250+x)

(60,75 + x) = 0,315 * (250+x)

(60,75 + x) = 78,75 + 0,315x /-0,315x

60,75 + 0,685x = 78,75 /-60,75

0,685x = 18 /:0,685

x = 26,277g


26,277g KNO3-t kell adni a 250g 20°C-on telített oldathoz.

ELL.:

87,027 / 276,277 *100 = 31,499 ~ 31,5 m/m%. (30°C-on telített)

2015. aug. 6. 15:51