Postás Samu a Fermat utca páros oldalán a legnagyobb házszámtól visszafelé haladva minden ötödik házba vitt valami küldeményt. Az ötödik küldemény egy Abacus matematikai folyóirat volt a 18-as számhoz. Hányas házszámhoz vitte az első küldeményt Samu?

#matematika #Abacus #Postás Samu #Fermat utca
2015. júl. 4. 16:39
 1/3 Chok Dee ***** válasza:

számtani sorozat. ha a természetes számok halmazán oldjuk meg, akkor:

a1 = x

d = 10


a1 = 5 * d + 18

a1 = 68


azaz 68 volt az első házszám

(bár lehet valamit kihagytam, ez olyan másfélperc volt maxiumum leírni :D)

2015. júl. 4. 16:52
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem az 68-as, hanem az 58-as számú ház, ahova az első újságot kézbesítette.


Az első válasz írója figyelmen hagyta az ún. kerítésoszlop-szám problémát.

Hány oszlop kell egy 6 m hosszú kerítéshez, ha 3 m az oszlopköz? 6/3=2? Nem. Eggyel több, mert az elejére is kell egy (0 m, 3 m, 6 m).


Belátható, hogy minden ötödik szám maradék nélkül osztható 5-tel.

Az első az 5, a második a 10, a harmadik a 15.

Az első és a harmadik szám különbsége 10. Hányszor van meg benne az 5? 2-szer, pedig 3 db számmal foglalkoztunk.


Szóval nem 5*d + 18, hanem (5-1) *d + 18 = 4*10 + 18 = 40 + 18 = 58.


E l l e n ő r z é s :

1. 58-as házszám

2. 48-as házszám (56 54 52 50 48)

3. 38-as házszám (46 44 42 40 38)

4. 28-as házszám (36 34 32 30 28)

5. 18-as házszám (26 24 22 20 18)

2015. júl. 4. 17:29
 3/3 Chok Dee ***** válasza:
Teljesen jogos, köszönöm a javítást.
2015. júl. 4. 17:50