Egy test szabadon esik 50m magasból. Mennyi idő alatt futja be útjának első és utolsó méterét? Mekkora utat tesz meg esésének első és utolsó másodpercében?


Az utolsó kérdés okoz gondot.



2015. júl. 25. 11:25
 1/2 anonim ***** válasza:

akkor csak az utolsó kérdés


s=v+v0/2 *t


első másodpercében egyszerű a dolgunk ugye t=1s v=g*t=10*1=10m/s és v0=0m/s

s=5*1=5m


utolsó másodpercében... hát akkor nézzük meg, hogy mikor is van az utolsó másodperc mennyi idő alatt esik le h=50m ről

h=g/2*t2^2

gyök(2h/g)=t2


t3=gyök(2*50/10)=gyök10s (~3,16s) t2=3,16-1=2,16s


mekkora a v0-2 2,16nál? (vagy úgy is megkérdezhetném, hogy g-vel mekkora sebességre gyorsul fel a test 2,16s alatt)

g*t2=v0-2=21,6 m/s

és mekkora lesz a sebesség a végén? v2? g*t3=v2=31,6m/s


s=v+v0/2 *t 31,6+21,6/2 *1= 26,6 m


hacsak nem követtem el valahol súlyos hibát

2015. júl. 25. 12:44
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon nagyon nagyon köszönöm!!
2015. júl. 25. 13:10