Hogyan igazoljam az alábbi egyenlőséget? (leírásban)


a,b első és negyedik negyed elemei

a+b=pí/4

tg(a)+tg(b)+tg(a)tg(b)=1



2015. aug. 16. 12:14
 1/2 anonim ***** válasza:

Az első egyenletből b=pí/4-a, ezt beírva a második egyenletbe:


tg(a)+tg(pí/4-a)+tg(a)*tg(pí/4-a)


Itt már csak az addíciós képleteket kell használni.

2015. aug. 16. 12:17
 2/2 anonim ***** válasza:

Szerintem nem szükséges az összegképlettel bíbelődni. :-)


A feladat

a,b első és negyedik negyed elemei

a + b = pí/4

Igazolandó, hogy

tg(a) + tg(b) + tg(a)tg(b) = 1


Átrendezve az egyenlőséget

tga + tgb = 1 - tga*tgb


Az összegképlet szerint

tg(a + b) = (tga + tgb)/(1 - tga*tgb)

Ebből

tga + tgb = tg(a + b)(1 - tga*tgb)

Mivel

a + b = 45°

ezért

tg(a + b) = 1

így

tga + tgb = 1 - tga*tgb

vagyis az átrendezett egyenlőség két oldala megegyezik, tehát azonossággal van dolgunk.

2015. aug. 21. 15:19