Nem matekfeladat, nekem kell egy számítás. Meg tudnátok oldani?

Adott egy háromszög. A "b" oldala 5cm hosszú. Az alfa szöge 120° abéta és a gamma szöge 30-30°. Mekkorák a háromszög oldalai?
2015. aug. 29. 19:40
 1/2 anonim ***** válasza:

Egyszerűbb lett volna így leírni:


"Adott egy egyenlő szárú háromszög, ahol a szárak hossza 5cm, az alapon fekvő szögek nagysága 30°. Mekkora a harmadik oldal hossza?"


Megoldás: húzzuk be az alaphoz tartozó magasságot, ekkor két derékszögű háromszöget kapunk, ahol az átfogó 5cm hosszú, másik két szöge 30°-os és 60°-os.


Ha az így kapott két háromszöget összeragasztjuk a másik befogójuknál (az egyik a vágással képződött), akkor egy olyan háromszöget kapunk, amelynek minden szöge 60°-os, tehát szabályos háromszöget, vagyis az így kapott háromszög harmadik oldala is 5cm hosszú. Ezt az oldalt pedig az előbbi vágással keletkezett befogók adták ki, amik egyenlő hosszúak, tehát a vágás hossza 5:2=2,5cm hosszúságú. Ezzel meghatároztuk az eredeti háromszög magasságát.


A harmadik oldal hossza a kérdés, ennek a felét (x) pedig már ki tudjuk számolni Pitagorasz-tételével:


2,5^2+x^2=5^2

6,25+x^2=25

x^2=18,75


Ennek a megoldása se nem egész, se nem racionális. Ha pontosan akarjuk megadni a megoldást:


x=gyök(18,75) cm, ha kerekíteni akarjuk, akkor számológéppel kiszámoljuk és kerekítünk:


x=~4,33cm


Ennek a kétszerese lesz a harmadik oldal hossza, tehát 2*gyök(18,75) cm, kerekítve 8,66cm.

2015. aug. 29. 20:28
 2/2 anonim ***** válasza:

Egy másik megoldás:

[link]

2015. aug. 29. 20:44