Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy sorozatnak vagy függvényne...

Egy sorozatnak vagy függvénynek lehet több határértéke?

Figyelt kérdés
Én úgy értelmezem,hogy egy sorozatnak HA van, akkor mindig csak egy határértéke van, de egy függvénynek több is lehet...segítsetek ezt elmagyarázni :) .....előre is köszi

2015. aug. 30. 10:59
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

A definícó alapján csak egy határérték lehet.

Bármelyik változat szerint is.

Van az a változat, amelyik szerint a határérték bármely környezetén kívül csak véges sok elem van.

Márpedig, ha két határérték volna (H1 és H2), ezek egymástól eltérnek valamilyen d-vel.

Mármost vegyük mindkét határérték körül a d/3 sugarú környezetet.

Ekkor pl. H1-nek a d/3 sugarú környezetén kívül véges sok elem van.

Eszerint a H2-nek a d/3 sugarú környezetén belül is véges sok elem van.

Ugyanígy "fordítva" felírva a H1-nek a d/3 sugarú környezetén belül is véges sok elem van.

Továbbá e két környezeten kívül is véges sok elem van.


Ez pedig lehetetlen, mert a sorozatnak végtelen sok eleme van.

2015. aug. 30. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Ja, a függvényekről:


A sorozatnak csak a végtelenben lehet határértéke.

(Mármint a sorozat változója, a sorszám vagy index a végtelenhez tart.)


Folytonos függvények esetében a változó több mindenhez is közelíthet.

A függvényeknek a végtelenben is csak egyféle határértéke lehet.


(Megjegyzés: a sorozat is függvény egyébként...)

2015. aug. 30. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Igazabol egy sorozatnak lehet tobb hatarerteke is, ha nem Hausdorff terben dolgozunk. De most az ilyen exotikus dolgoktol tekintsunk el, es vegyuk a klasszikus esetet.

Az elottem hozzaszolo nagyon helyesen leirta a dolgokat. De felmerult bennem, hogy te veletlenul nem a fuggvenysorozatokrol akartal kerdezni?

Adok egy peldat, legyen a fuggvenyunk:


f_n(x)=1+x+x^2+...+x^n


Ez a fuggvenyunk fugg az n-tol (azert irtam f_n(x)), tovabba ez egy mertani sorozat, aminek az osszegkeplete


f_n(x)=(1-x^n)/(1-x)


Itt is vizsgalhatunk hatarerteket, es n szerint vizsgaljuk. Ebben az esetben beszelhetunk tobb hatarertekrol, mert a vegso eredmeny fugg az x-tol.


pl. ha x eleme [0,1) intervallumnak, akkor ha n tart a vegtelenben, a sorozatunk hatarerteke 1/(1-x). Ha pedig x>=1, akkor a sorozatunk elmegy a vegtelenbe. Ezt hivjak ugy, hogy pontonkeni konvergencia. Van ennel egy erosebb konvergencia is, az egyenletes konvergencia. Ez akkor all fenn, ha tok mind1, milyen erteket veszel x-nek, a sorozatod mindig ugyan ahhoz a szamhoz fog tartani.


Pl. f_n(x)=sin(x)/n. Itt akarmit rakhatsz x helyett, a szamlalod mindig egy -1 es 1 kozotti szam lesz a nevezod meg elmegy vegtelenbe. Igy a fuggvenysorozatod 0-ba fog tartani, ha az atyauristen fejre all, akkor is.

2015. aug. 30. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Hát ez az anyag címe,hogy a "Függvény határértéke"....és felírtunk egy ilyen példát,hogy f(x)=(x^2-25)/(x-5)=x+5 és x nem egyenlő 0 a nevező miatt....felírtuk,hogy ebben a fv-ben az x értékei közelednek x=5 helyhez....és ezt nem értem,hogy miért mert én azt hittem,hogy nem csak öthöz hanem ha egy másikat néznénk ahhoz ugyanúgy közelednek....és honnan jövök rá,hogy pont öthöz közelenek.....aztán felírt egy olyan példát,hogy xn sorozat konvergens; x tart öthöz...Xn=5+[((-1)^n)/n)....felírtuk az elemeket és megnéztük,hogy közelít öthöz.....de nem értem,hogy egy függvény meg e között a sorozat között mi az összefüggés?.....továbbá most ehhez a függvényhez csak egy ilyen sorozatot lehet felírni ami öthöz tart?....én azt hittem,h egy függvényen belül nem csak öthöz tartanak és ezért végtelen sorozatot fel lehet írni.....remélem érthető ,hogy mit nem értek, bár visszaolvasva nem igazán.....am "A sorozatnak csak a végtelenben lehet határértéke." ezt már azóta megfejtettem :DDD
2015. aug. 30. 16:22
 5/11 A kérdező kommentje:
meg én azt hittem,hogy a Folytonosság az pont azért folytonos...mert,h ogy az értelmezési tartomány minden pontjában van határértéke...és azoknak a pontoknak az értéke megegyezik a határértékkel
2015. aug. 30. 16:25
 6/11 anonim ***** válasza:

A példád egy tipikus példa.

De olyan nincs önmagában, hogy mihez tart egy fgv., csak olyan van, hogy milyen x-hez közelítve tart.

Tehát az adott feladat kérdésében meg kell adni, hogy milyen számhoz tart az x.

Az, hogy x tart 5-höz, az nem az eredmény, hanem a feltétel.


Így kellene fogalmazni:

Mihez tart az f(x) fgv, midőn x tart az 5-höz?

2015. aug. 30. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Tehát HA fgv. öthöz tart....akkor egy határérték van, de mondhatom azt is,hogy Ha fgv. hathoz tart...és ott is van egy határérték?.....az előbbi általam felírt függvénynél mondhatom azt is,hogy az a függvény HA 6-hoz tart...blabla....? És az az Xn sorozat az hogy jön ahhoz a függvényhez?...tehát én azt nem értem,hogy a függvény és az Xn sorozat között mi az összefüggés? vagy az csak egy olyan sorozat, aminek az elemeit ha ábrázolnánk a függvényen akkor szemléltetné,hogy öthöz tart? és ha igen...akkor mondjuk a függvény hathoz,héthez.....kilencszászkilencvenyolchoz tartva feltételekkel felírhatunk még olyan sorozatokat?
2015. aug. 31. 12:12
 8/11 A kérdező kommentje:
illetve a függvény értelmezési tartományának elemei tartanak öthöz és a többi....nem a függvény (pont előbb javítottál ki, bocsi xd)
2015. aug. 31. 12:13
 9/11 anonim ***** válasza:

A fv. értelmezési tartományának elemei tartanak valahova. Pl. legyen f:R->R: x->f(x), ekkor azt mondjuk hogy az f függvénynek az x0-helyen a határértéke X, midőn x-x0, azaz:


lim f(x)=X

x->x0


Ez nyílván azt jelenti, hogy minnél közelebb megy az x érték az x0-nak, annál közelebb megy f(x) a X-hez. Szokás erre még egy Cauchy-féle definíciót is mondani:


Azt mondjuk hogy az f függvénynek az x0 helyen határértéke a X szám, ha minden p>0-hoz van olyan q>0 szám, hogy ha 0<|x-x0|<q, akkor |X-f(x)|<p.


Nyílván akkor lehet érdekes a határérték pl. ha a fv. nem folytonos, hanem szakadás van benne. A te pl-ban (x^2-25)/(x-5) esetben mivel a számláló (x-5)(x+5) ezért lehet osztani (x-5)-el. Igen ám, de ezzel megszüntettük a szakadást, de az eredetiben ott egy üreskarika volt.


A sorozatokat nem tudom hogy akarod venni, de lényegében a sorozat is egy függvény, csak diszkrét értelmezési tartományon.

2015. szept. 1. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Amúgy az egész határértéknek a lényege majd akkor jelenik meg, amikor egy fv. szelőjét finomítjátok és az átmegy érintőbe.

Nyílván az f függvénynek a P1(x,f(x)) és P2(x+h,f(x+h)) pontjain átmenő szelő meredeksége (f(x+h)-f(x))/h.

h->0 esetén ez érintőt jelent és első deriváltnak hívjátok.

TÖbbváltozóba is lehet, meg vektorfüggvényekre is működik, de oda kell már gradiens, divergencia, rotáció...

2015. szept. 1. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!