3 matek feladatban kellene egy kis segítség.11-12. évfolyamos. Heelp? :D


Holnap reggelre kellene, előre is köszönöm szépen!


1. Mi annak a körnek az egyenlete, amelynek középpontja az x+2y=12 és az x-y=0 egyenletű egyenesek metszéspontja és a kör áthalad az origón. (a két egyenletből valami egyenletrendszer lesz, de tovább nem tudom)


2. Határozd meg a háromszög hiányzó oldalának hosszát és szögeit, ha adott két oldala 1,2dm és 2,1dm és az utóbbival szemközti szöge 72 fokos.


3. 3sin^2x-8sinx=3 (itt a sinx-re kell bevezetni új ismeretlent)



2015. szept. 2. 10:26
 1/3 Bugya Péter ***** válasza:

1.

x+2y=12

x-y=0

egyenletrendszer első egyenlete:

I. x+2y=12

második:

II. x-y=0

A másodikat rendezve:

x-y=0 hozzáadunk y-t

x=y

ezt behelyettesítjük az elsőbe:

y+2y=12

3y=12 osztok3-al

y=4

x=4

a kör középpontja K(x;y) K(4;4)

a kör átmegy az origón O(0,0)

így kapsz egy derékszögű háromszöget a=4, b=4 c=sugár=?

a^2+b^2=c^2

vagy

a kör egyenletéből

(0-4)^2+(0-4)^2= r^2

(-4)^2+(-4)^2=r^2

16+16=r^2

32=r^2

r=gyök32

2015. szept. 2. 11:35
 2/3 Bugya Péter ***** válasza:

2.

AB=c=2,1 dm

AC=b=1,2 dm

y=72fok

c=?

Szinusztétel

Bármely háromszögben az oldalak aránya megegyezik a velük szemközti szögek szinuszának arányával.

c/b=siny/sinB

2,1/1,2=sin72/sinB

1,75=sin72/sinB

sinB=sin72/1,75 és így tovább az alfára

2015. szept. 2. 11:59
 3/3 Bugya Péter ***** válasza:

sinx=a

3a^2-8a=3 0-ra rendezek

3a^2-8a-3=0 másodfokú egyenlet megoldóképlet

a=8+-gyök64+4*3*3/2*3

a=8+-10/6

a=18/6=3

a=-1/3 visszahelyettesítés

sinx=a

sinx=-1/3

x=....

a táblázatból

2015. szept. 2. 12:11