Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell kiszámolni a...

Hogyan kell kiszámolni a felezőmerőleges egyenletét?

Figyelt kérdés

A(2;-3) B(-1;7)


Kérlek úgy magyarázzátok,mint egy idiótának.



#felezőmerőleges-egyenlete
2015. szept. 3. 19:15
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Ha adott egy pont és egy normál- vagy irányvektor, akkor fel tudod írni az egyenes egyenletét?
2015. szept. 3. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Talán igen,megpróbálhatjuk :D De normálvektorral nem lehet?
2015. szept. 3. 19:21
 3/12 A kérdező kommentje:
Én a tavalyi jegyzetemben azt láttam,hogy kiszámoltam,hogy F(0,5;2) ,amit aztán P0-nak tettem be.De ez az eredmény hogyan jöhetett ki? Illetve,ezután teljesen homályossá válnak a jegyzetek.
2015. szept. 3. 19:24
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Legyen A(a1;a2) és B(b1;b2).


1. Kiszámolod az A és B pontokon átmenő egyenese meredekségét:


m=(b2-a2)/(b1-a1).


2. Képezed a merőleges egyenes meredekségét:


mm=-1/m.


3. Kiszámítod a felező pont helyét, ez:


F(f1;f2), ahol f1=b1-a1 és f2=b2-a2.


4. A merőleges egyenes egyenletét y=mm*x+B alakban keressük, ahol mm már ismert szám.


5. Behelyettesíted x és y helyére az f1 és f2 számokat:


f2=f1*mm+B, ebből kifejezed B értékét:


B=f2-f1*mm.


6. Most már feltudod írni a keresett egyenletet:


y=mm*x+B, ebbe mm; és B számokat beírod, ennyi.


Nem kell ide semmilyen normálvektor, irányvektor, csak a diákok hülyítese az egész, mikor ilyen egyszerűen meg lehet oldani...


Na ezen algoritmus alapján már bárki kiszámolja, remélem világos minden.

2015. szept. 3. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Bocsánat, a felező pontoknál még nyílván 2-vel osztunk, helyesen:


f1=(b1-a1)/2 és f2=(b2-a2)/2.

2015. szept. 3. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

A (szakasz)felező merőleges (mint ahogy a neve is mutatja) a szakasz felezőpontján megy keresztül. Felezőpont koordinátáit még könnyű kiszámolni; a koordináták átlaga (más osztópontnál nem ennyire egyszerű a helyzet):


(2+(-1))/2=0,5, ez lesz az első koordináta

(-3+7)/2=2, ez a második, tehát a szakasz felezőpontja: (0,5;2). Mivel azt akarjuk, hogy az egyenes ezen a ponton haladjon, át, ezért ez lesz a "P0" pont (ha így megérted). De azt is akarjuk, hogy a szakaszra merőleges legyen, ezért még szükségünk van a két megadott pont által meghatározott szakaszra (az iránya mindegy):


AB->(-1-2 ; 7-(-3))=(-3;10)


A keresett egyenes merőleges a szakaszra, és a szakasz is merőleges az egyenesre, ezért a szakaszból kiszámolt vektor is merőleges az egyenesre, így az (definíció szerint) az egyenes normálvektora lesz. Ezzel minden adott az egyenes egyenletének felírásához:


-3x+10y=-3*0,5+10*2=18,5, tehát


-3x+10y=18,5 a keresett egyenes egyenlete.


Én speciel jobban szeretem, hogyha x együtthatójának előjele pozitív, és hogyha (ha megoldható) minden szám egész legyen. Ezért az egyenletet ha (-2)*vel szorozzuk:


6x-20y=-37,


ami ugyanazt az egyenest jelöli, csak egészek benne a számok.

2015. szept. 3. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

5#: Ez így mind szép, és jó, de mi van akkor, hogyha a szakasznak vagy az egyenesnek nincs meredeksége?


Egyébként nem hülyeség, és könnyű begyakorolni is.

2015. szept. 3. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek,értem !!!! :O :D
2015. szept. 3. 20:35
 9/12 anonim ***** válasza:

#7-nek: Nyílván arra az esetre gondolsz, amikor a szakasz, vagy a merőleges egyenes párhuzamos valamelyik koordináta tengellyel.

Legyen pl. a szakasz párhuzamos az x-tengellyel (azaz a független változó tengelyével). Ekkor nyílván a meredekség zérus.

Ez azt jelenti, hogy a további egyenleteknek szingularitása lesz. Vagyis a merőleges egyenes egyenlete nem függvény, u.is. az f:x->f(x) leképezés nem egyértékű, ezért ebben az esetben a merőleges egyenes egyenletét csak ún. implicit alakban tudjuk megadni.


Azaz esetünkben A(a1;a2) és B(b1;b2), ahol a2=b2 és nyílván F(f1;f2) felezőpontra f1=(b1-a1)/2 és f2=a2=b2.


Az AB egyenes egyenlete könnyen látható módon y=a2=b2 konstans függvény.


A merőleges egyenes egyenlete pedig x=f1 implicit alakban adható meg, amely természetesen nem függvény.


Mellesleg akárhogy is számol valaki, akár normálvektorral, meg irányvektorral, vagy egyéb módon, ugyanennek a megoldásnak kell kijönnie.


Sőt ha paraméteresen végigszámolod más módszerrel, akkor a felvetődött (ún. elfajuló) esetre akkor is szingularitása lesz az egyenletnek. Ezért kell esetszétválasztást tenni, de ezt akkor most meg is tettem, és remélem kimerítő a válasz.


Még annyi, hogy ott van egy harmadik eset is, mikor az AB egyenes párhuzamos az y tengellyel. Bebizonyítható, hogy ekkor a feladatot az x és y változók cseréjével az előzőekben tárgyalt elfajuló esetre lehet visszavezetni.


Remélem kimerítő a válasz. Megjegyzem, úgy érzem, kedves #7-es, hogy nem számítottál arra, hogy ilyen precíz választ fogok adni...

2015. szept. 3. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

És megint lemaradt a 2-es osztó...


Helyesen: f2=a2/2=b2/2.

2015. szept. 3. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!